Неизпълнените обещания на Merrill Lynch
Изпълнителният директор на Merrill Lynch Джон Тейн се отказа от обещанията си, пише в. "Mond". В продължение на месеци компанията претендираше, че разполага с достатъчно капитал, за да се справи с бъдещите проблеми с рисковите си ипотечни кредити и ценни книжа, обезпечени с активи. Според тях не се налагаше да се продават активи или да емитират нови акции. Сега обаче се оказа, че са принудени да направят и двете.
Никой не мисли, че фиаското на Merrill Lynch се дължи на Тейн- на него му беше достатъчно трудно да обясни резултатите от второто тримесечие и мерките, които може и да накарат кораба на компанията да изплува.
Продажбата на ценни книжа, обезпечени с активи, на Lone Star Funds би трябвало да намали значително тежестта върху брокерската къща. Тя запазва стари ценни книжа, обезпечени с активи, на стойност 9 млрд. долара, издадени преди 2005 г. Но освобождаването от останалите такива й струваше твърде скъпо: Merrill предвижда загуби от 5.7 млрд. долара за следващото тримесечие в следствие на обезценяване на активи.
Това също не е грешка на Тейн. Но неговите преждевременни изказвания за ситуацията, в която се намира компанията, за нейната надеждност, са учебникарски пример как можеш да се поставиш в неудобно положение.
Само преди две седмици той трябваше приеме продажбата на активи, започвайки от 20% в Bloomberg LP ба стойност 4.4 млрд. долара. Сега трябва да приеме набирането на средства чрез публично предлагане и Merrill да издаде нови акции, за да набере 8.5 млрд. долара нов капитал.
Голяма част от средствата ще отидат за покриване на задълженията към Temasek, на Сингапурски суверенен фонд- един от най-големите инвеститори, по силата на споразумение, подписано при предишно увеличение на капитала.
Безспорно фактът, че Merrill Lynch първа се освободи от толкова много "компрометирани" активи, може да има и плюсове в бъдеше.
Но засега единствената поука за финансовите среди е: "Не давайте обещания, които не можете да изпълните".