Една от най-често срещаните новогодишни резолюции (наред с обещанието за ходене на фитнес) е тази за отказването на алкохола.

В редица западни страни съществува инициативата Dry January, т.е. отказ от алкохол през целия първи месец от годината. Но все по-често „сухият режим“ продължава и след януари.

Тази тенденция е особено ясно изразена при по-младите и особено при Gen-Z, за които алкохолът не е нещо готино. Броят на непиещите вече се хваща и от статистиката. В САЩ например сегментът на предпочитащите безалкохолни напитки бележи ръст до 29% като потребителите са основно млади хора.

Но това не значи, че американците са се отказали от алкохола. Данните на организацията IWSR (International Wine and Spirits Record) сочат, че поне до 2027 г. безалкохолните ще са едва 4% от целия пазар, пише Business Insider.

Според проучване на Gallup по-склонни към редовна употреба на алкохол са мъжете с висше образование и по-високи доходи. В същото време обаче се отчита нова тенденция. Т.нар. редовни пиячи все по-често посягат към безалкохолна версия на любимото си питие, но без да се отказват изцяло и от тази с алкохола. Те гледат на това като на „умерено въздържателство“.

„Това са хора, които пият и много безалкохолни. Те търсят и нови вкусове. И им е интересно да опитват различни неща“, казва Дейв Инфанте, редактор в специализираното издание VinePair.

От друга страна обаче се регистрира и увеличаване на хората, които смятат, че пиенето е вредно, независимо от количествата. Последните данни сочат, че в САЩ алкохол се употребява от около 60% от възрастните или шестима от всеки 10 души.

„Имаме достатъчно данни, за да кажем, че макар да има всякакви алтернативи, хората все още предпочитат да консумират, особено ако могат да го правят отговорно“, казва Брайън Рот, директор в анализаторската компания Sightlines, която работи изключително в алкохолния бранш.

„Отговорно“ за някои означава да имат стратегия. Например можеш да пиеш само в определени дни, да не пиеш цяла седмица или дори цяла година. Или пък обратното – пият редовно за определен период.

„Ако всички си купуваха само безалкохолна бира, ситуацията щеше да е коренно различна. Но ние виждаме, че много хора просто смесват двата вида и това има харесва“, казва Надин Сарват, анализатор на алкохолния бранш в британската компания Bernstein.

Кои дни да са „алкохолни“ и кои „безалкохолни“ е индивидуално решение. Някои избягват пиенето в делници, други само намаляват количествата, но не минават на сух режим. Популярното предизвикателство 75 Hard (което изключва алкохола, за сметка на което включва диета, спорт и др. задължителни дейности) също има немалко привърженици сред хората, които се опитват да се откажат. Този режим има и своя „мека“ версия за не чак толкова решителните – 75 Soft.

За редуването на алкохолни и безалкохолни напитки дори има специален израз – зебра, т.е. черно и бяло. Съществува и друг вариант – да започнеш и завършиш вечерта на безалкохолно, а между тях – да разнообразиш с алкохол. Или „четвъртата четвърт“, аналогията тук e с последната част от мач по американски футбол, когато повечето фенове пият.

„Тези стратегии се прилагат често и много хора регулират употребата си по този начин. Често чувам да казват: „Знам, че трябва да намаля пиенето, но не искам да го отказвам напълно“. Това е един начин не за пълно въздържание, а за умерена консумация“, казва Хоакин Симо, световноизвестен с майсторството си при смесване на коктейли барман и рекламно лице на марката On The Rocks Coctails.

Безалкохолните варианти се харесват на хора от всякакви възрасти, казва Кейли Териълт, директор в маркетинговата агенция NIQ. Вярно е, че младите по-рядко предпочитат алкохол, но това съвсем не означава, че те изобщо не пият, подчертава тя.

„Относно Gen-Z забелязваме, че част от тях не искат да пият, но пък други предпочитат бири с високо съдържание на алкохол“, казва тя.

Може и да звучи странно, но безалкохолните напитки всъщност могат да навредят на някои бивши пиячи. Особено ако са били пристрастени към алкохола.

„Много психиатри препоръчват на хора, които са имали проблеми в миналото и се опитват да се откажат, да не преминават към безалкохолни варианти. Защото те могат да ги върнат към употребата“, казва Лаура Силвърман, основател на Zero Proof Nation, компания за производство на безалкохолни.

Към момента безалкохолната бира е смятана за една от най-добрите опции за „замяна“ на традиционното питие. Мнозина запознати твърдят, че виното и коктейлите не се представят толкова добре в спектъра с 0 алкохол.

Като обобощение може да се каже, че в наши дни не се пие по-малко, отколкото преди десетилетия, а просто се консумира по различен начин. И макар че тенденцията за отказ от алкохола е ясно изразена при Gen-Z това не означава, че те са абсолютни въздържатели. На много места по света те имат лесен достъп до легализиран канабис. Според Рот отношението на по-младите към алкохола се променя в посока по-добро разбиране на последиците от консумацията. Но същото важи и за нагласите сред по-възрастните.

Ако живеехме в идеален свят, вероятно никой нямаше да злоупотребява с алкохол. Хората щяха да пият само когато имат повод, да тренират, да внимават какво ядат и да се грижат за здравето си. Но ситуацията не е такава. Така че може би пиещите със стратегия или временните въздържатели са най-доброто, което може да се постигне.