"Военният туризъм" процъфтява на Западните Балкани
В Хърватия, Босна и Херцеговина и Сърбия масово се организира така нареченият военен туризъм. В повечето случаи туристите са богати чужденци, които посещават зловещите места от войните на територията на бивша Югославия.
Тези "военни туристи" обикновено посещават подобни места в Близкия Изток или пък почиват в компанията на гладните африканци в Дарфур. Те все по-често се срещат и в местата, където са извършвани най-тежките военни престъпления в Босна и в Хърватия. Последните две държави се превърнаха в едни от най-атрактивните туристически дестинации през последните години.
Най-известният гид в босненската столица Сараево Жияд Юсуфович обяснява на туристите от целия свят, и по-специално на тези от САЩ, как жителите на града са копали тунел от къщата на семейство Коларев, който минава под летището, за да достигнат до вода, храна и лекарства. Туристите могат да се разходят и по масовите гробове в Сребреница, където до скоро се намираха телата на убити мюсюлмани. Те имат възможност да посещават и центровете на мюджихидините.
Според Юсуфович се забелязва тежък "психологически феномен" сред американците, които не могат да осъзнаят как е възможно да оцелееш след разговор с мюджехидин. "Много е просто. Качваме се в кола и отиваме по техните места. Разговаряме и те ни разказват какво са правили. Нищо повече", казва Юсуфович и уточнява, че много често се подаряват или продават и СД-та, от които може да се разбере по-подробно какво е правено по време на войната.
По думите му всяка година той има около стотина екскурзии с военни туристи. Освен Сараево, хърватският град Вуковар е също сред любимите военни дестинации. Туристическите агенции, които организират тези турове, не виждат нищо лошо и неморално. Според тях по този начин се припомня за зловещото минало.
Сърбия също не изостава от този бизнес. Все по-често чуждестранните гости се водят по местата, където има разрушени сгради от въздушните удари на НАТО от пролетта на 1999 г.
Източник: БГНЕС