Обявяват стратегическия партньор за строежа на АЕЦ Белене
Днес министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров ще обяви стратегическия партньор за строежа на втората атомна централа у нас - АЕЦ „Белене”. Кандидати за участие в енергийния проект са белгийската компания Electrabel и германската RWE Power.
Двете компании бяха одобрени от НЕК ЕАД като предпочитани кандидати в процедурата "Покана за заявление на интерес за стратегически инвеститор по проекта АЕЦ Белене".
Избраната фирма ще участва в изграждането на атомната централа с 49%. Главен изпълнител на проекта е руската компания „Атомстройекспорт”. 4 млрд. евро е първоначално планираната цена за строежа на втората атомна централа.
Изграждането на ЕЦБ "Белене" бе започнато през 1984 г. по силата на Междуправителствено споразумение между СССР и България. През 1990 г., във връзка с икономическите и политическите промени в България, строителството бе спряно, а през април 1991 г. правителството на страната реши окончателно да прекрати изграждането на АЕЦ "Белене".
През април 2004 г. българското правителство гласува решение да бъде продължено изграждането на ЕЦБ "Белене" и обяви конкурс за дострояването на централата, в който Атомстройекспорт с френската Areva и германската Siemens победи консорциума на чешката Skoda и американската Werstinghouse през 2006 г.
Официалният старт на проекта беше поставен на 3 септември от министър-председателя Сергей Станишев. В бързи срокове се извършват демонтаж и разрушаване на старото оборудване и постройки на площадката на АЕЦ „Белене".
В началото на юни тази година бе подписан договор между НЕК и БНП Париба за началото на дейностите по структуриране на финансирането на проекта АЕЦ „Белене".
В контекста на световния ренесанс на ядрената енергетика, изграждането на АЕЦ „Белене" ще повиши енергийната независимост на страната, както и сигурността на енергийните доставки, посочват още от Министерството на икономиката и енергетиката. Проектът получи одобрението на Европейската комисия, която го определи като възможно най-добрия от гледна точка на безопасността.
Снимка: БГНЕС/ЕРА