Заемащите публична държавна длъжност да подават декларации по закона за противодействие на конфликт на интереси в седемдневен срок от избирането или назначаването си. Това предвижда обсъденият вчера на второ четене от Народното събрание проект на закона. Той ще бъде гласуван от парламента днес.

Според законопроекта конфликт на интереси възниква, когато лице, заемащо публична длъжност, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията му по служба.

Липсата на пречки се удостоверява при встъпването в длъжност с писмена декларация, подадена от лицето пред органа, който го назначава или избира. Декларациите на заемащи публични длъжности ще се обявяват в интернет.

Който не подаде декларация в законния срок, ще плаща глоба от 1000 до 3000 лв. Когато нарушението е извършено повторно, глобата е от 3000 до 5000 лв.

Лице, декларирало несъвместимост, е длъжно до един месец след подаване на декларацията да предприеме действия за отстраняване на несъвместимостта.

Декларациите се съхраняват 10 години, след което се унищожават от комисия, определена от съответния орган.

Забранява се една година след напускане на държавна длъжност съответното лице да работи по договор, или да се участва в органи на търговски дружества, спрямо които заемалият държавната длъжност е осъществявал ръководство, регулиране, контрол или е сключвал договори.

Лице, заемащо публична длъжност, което в последната година от изпълнението на правомощията си е участвало в провеждането на процедура за обществени поръчки или свързани с предоставяне на средства от еврофондове, няма право, според проекта, до една година от освобождаване на длъжността да участва или да представлява физическо или юридическо лице в такива процедури пред институцията, в която е заемало длъжността.

За заемащите публична длъжност конфликтът на интереси ще се установява от Върховния административен съд.

Източник: bTV, Снимка: БГНЕС