Йотова: Прекаленото самочувствие, че разбираме финансовите операции, е заблуда

В разгара на финансовата криза става все по очевидно, че обикновените хора често имат проблем да изберат кои са точните финансови продукти, от които се нуждаят. Хора, с малко познания по финансовите въпроси, могат лесно да бъдат подведени и да станат жертва на прекалена задлъжнялост, което има негативен ефект върху цялото общество. Българският евродепутат от ПЕС Илияна Йотова предлага мерки за подобряване на финансовата осведоменост на гражданите, се съобщава на сайта на Европейския парламент.
Докладът на Илияна Йотова за подобряване на образованието и осведомеността на потребителите в областта на кредитите бе одобрен от Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите на 7 октомври. Гласуването в пленарна зала се очаква през ноември.
"Една от основните причини за кризата е прекалената задлъжнялост на населението и това идва не случайно от САЩ. Проучванията ни показаха, че в Европа вървим по пътя на САЩ - все повече кредите се взимат и все по-малко се обслужват. Друго тревожно явление, свързано с пазаруването в Интернет, е че често децата правят кредити или заеми, които родителите не могат да обслужват", изтъкна Йотова. "Друг проблем е модата в Европа за ипотекиране на жилища, много хора не са достатъчно финансово грамотни и не разбират това, което обикновено е написано с дребен шрифт в договора им за ипотекиране на жилище или за отпускане на лихвени кредити и в последствие се оказва, че това са непосилни условия и хората не могат да обслужват тези кредити".
Може да звучи парадоксално но тази криза беше като че ли навременна, защото ще има оздравителен ефект, трябваше да има стряскащ момент за много от гражданите на Европа, за да осъзнаят колко опасен е този проблем. Прекалената задлъжнялост на хората и прекаленото самочувствие, че разбираме добре финансовите операции е заблуда и това обучение е повече от необходимо и много актуално за този момент, допълни тя.
По принцип бихме могли да се върнем към рецесията от 1929 година в САЩ и да видим какви мерки са приложени тогава и да ги приложим и сега в съвременен вариант.
Това, което бих препоръчала на всяко домакинство, е нещо, което може би сме позабравили - да си правим точно сметката: колко харчим за ток, храна, отопление, да се замислим дали всички неща, които купуваме са ни необходими или сме увлечени от магията на търговията.