Парите на пазарите в САЩ и Европейският съюз са все повече, а фондовите индекси, независимо от това, спадат, коментира „РБК Дейли“.

Европейските страни, съвместно с централните банки по света, усилват мощта на антикризисните мерки, предоставяйки финансови средства на все по-голям брой банки. Поредната потъваща, която се качи на лодката, е швейцарската UBS AG. Швейцарското правителство е готово да похарчи за нейната рекапитализация до 60 млрд. долара.

Едновременно с това, Европейската централна банка (ЕЦБ) подкрепи унгарския финансов пазар, предоставяйки на местната ЦБ 5 млрд. евро. Швейцарската UBS се превърна в поредната кредитна организация, чийто колапс не биха могли да си позволят властите. От швейцарското правителство ще постъпят по нейни сметки 6 млрд. швейцарски франка (5.2 млрд. долара), още до 60 млрд. долара UBS ще може да получи след разместване на рисковани активи във фонд, който се поддържа от местната ЦБ.

„Най-накрая Швейцария прави поне нещо. Съществуваше риск да изостане от европейските конкуренти, плащайки си за мудността“, заяви за агенция Bloomberg анализаторът на Helvea Питър Торн. Акциите на UBS поскъпнаха с 2.2% след спада от 10% ден по-рано. За година капитализацията на банката намаля с 56%, от началото на кризата тя отписа рекордните за Европа 44.2 млрд. долара.

Ролята на ЕЦБ, освен координация, се свежда до предоставянето на банките на такъв обем евро, какъвто им е необходим. „САЩ и ЕС подходиха към избавлението от кризата и подкрепата на банковата система със сходни пакети, между които почти няма разлика. Разликите ще възникнат едва тогава, когато се наложи да се убедят банките да заемат тези пари“, заяви за „РБК Дейли“ банковият анализатор от Комерцбанк Питър Диксън.

Списъкът на кредитите, предоставени от ЦБ на страните от ЕС, се попълни с отпуснатите 5 млрд. евро за Унгария, която стана първата източноевропейска страна, получила пари от ЕЦБ. „Ако чуждестранният валутен пазар може да диша, то нашият пазар на облигации е в кома“, твърди икономистът от будапещенската Concorde Securities Янош Саму. В сряда унгарският фондов индекс BUX загуби 11.9%, а вчера спадна с още 6.5%.

Спадът на акциите на най-големия кредитор - OTP Bank Nyrt, достигна 12.8%; по данни към 17.00 ч. московско (16.00 ч. българско време) те се търгуваха за 3510 форинта, което е с 7.2% по-малко спрямо цената при затварянето. Впрочем, въпреки усилията на ЦБ, световните фондови показатели независимо от всичко спадат. Европейският индекс Dow Jones Stoxx 600 загуби вчера 2% (42% от началото на годината), а лидери по спад са TNT NV, която работи в сферата на експресните доставки (акциите й загубиха 8.9%), и Thomson SA, чиито книжа поевтиняха с 8.5%.

„За всичко са виновни хеджфондовете, които продължават да ликвидират позиции, тъй като инвеститорите молят да ги изтеглят от пазара. Своят принос в спада на индексите са дали и късите продажби, които се възраждат в САЩ и вече са забележими, например, във Великобритания“, заяви за „РБК Дейли“ стратегът по акции на Charles Stanley Джереми Бетстоун Кар. По думите му, ръстът ще се възобнови с появата на катализатор на пазара, какъвто би могъл да бъде успеха на корпоративния сектор.

Но това едва ли ще се случи скоро: вчера американската банка Citigroup съобщи за чисти загуби след приключването на третото тримесечие в размер на 2.8 млрд. долара. Вторият, който се отчете със загуби, бе Merill Lynch - неговите пети поред тримесечни загуби възлизат на 5.15 млрд. долара, което е два пъти повече от миналогодишния дефицит (2.24 млрд. долара). В зоната на печалбите успя да се задържи само Wells Fargo, при това с понижаване на положителния показател с 25%, до 1.64 млрд. долара.

Източник: БГНЕС, Снимка: БГНЕС/ЕРА