Китай строи най-големия хидроенергиен проект в света. Защо това притеснява съседите му?
За Пекин проектът обещава чиста енергия, работни места и стимул за забавящата се икономика, но за Индия и Бангладеш той събужда стари страхове

Китай започна строителството на това, което според него ще бъде най-големия хидроенергиен проект в света. Той е на стойност 170 милиарда долара и е способен да генерира достатъчно електроенергия всяка година, за да захранва Великобритания.
Проектът засенчва могъщата язовирна стена „Три клисури“, която в момента е най-голямата в света, а китайските строителни и инженерни акции скочиха, след като премиерът Ли Цян го представи през уикенда.
За Пекин проектът обещава чиста енергия, работни места и стимул за забавящата се икономика. За съседите по поречието обаче, пише Reuters, той предизвиква стари опасения за сигурността на водоснабдяването: река Ярлунг Зангбо се влива в река Брахмапутра в Индия и Бангладеш, която е жизненоважна за милиони хора.
Какво точно одобри Китай?
Планът включва пет язовира по протежение на 50 км, където реката се спуска с 2000 метра от Тибетското плато. Очаква се първата електроенергия да бъде произведена в началото до средата на следващото десетилетие. Но освен това и цената, Китай е публикувал малко информация как възнамерява да реализира проекта.
Защо съседите са загрижени
Липсата на информация засилва опасенията за сигурността на водоснабдяването в Индия и Бангладеш, които разчитат на Брамапутра за напояване, водноелектрическа енергия и питейна вода.
Министър-председателят на Аруначал Прадеш, който граничи с Китай, заяви по-рано тази година, че язовирът може да пресуши 80% от реката, преминаваща през индийския щат. Потенциално тя може да наводни районите надолу по течението, като съседния щат Асам.
Според Майкъл Стеклер, професор в Колумбийския университет, освен вода, язовирът ще доведе и до по-малко седименти, течащи надолу по течението. Тези седименти носят хранителни вещества, които са от съществено значение за селското стопанство в заливните равнини надолу по течението.
Индия и Китай воюваха за границите в този регион през 60-те години на миналия век, а липсата на прозрачност от страна на Пекин подхранва спекулациите, че язовирът може да бъде използван, за да прекъсне водоснабдяването в случай на нов конфликт, според Саянаншу Модак, експерт по отношенията между Индия и Китай в областта на водните ресурси в Университета на Аризона.
„Строителството на хидроенергийния проект Ярлунг Зангбо е въпрос, който попада в обхвата на суверенните дела на Китай“, коментират от външното министерство на Пекин, добавяйки, че язовирът ще осигурява чиста енергия и ще предотвратява наводнения. „Китай също така е провел необходимите разговори с държавите надолу по течението по отношение на хидрологичната информация, контрола на наводненията и сътрудничеството за ограничаване на бедствията, свързани с проекта Ярлунг Зангбо“.
Ще остане ли Индия без вода?
Въздействието на язовира върху потоците надолу по течението е преувеличено, отчасти защото по-голямата част от водата, която постъпва в Брамапутра, е от мусонните дъждове южно от Хималаите, а не от Китай, казва Модак.
По думите му плановете на Китай са за хидроенергиен проект „по течението на реката“, което означава, че водата ще тече нормално по обичайния курс на Брамапутра.
Самата Индия е предложила два язовира на река Сианг, както нарича Ярлунг Зангбо. Единият, проект с мощност 11,5 гигавата в Аруначал Прадеш, ще бъде най-големият в Индия, ако бъде реализиран.
„Те са предложени отчасти, за да се утвърди претенцията на Индия върху реката и да се подкрепи нейната позиция, в случай че Китай някога реши да отклони водата“, добавя Модак. „Ако Индия може да докаже, че е използвала водите, тогава Китай не може едностранно да го направи“.
Подобни сблъсъци са често явление
Спорът за язовирите и сигурността на водните ресурси не е нов. Пакистан обвини Индия, че използва спорните водни ресурси в Кашмир като оръжие, след като Ню Делхи прекрати участието си в Договора за водите на Инд, който регулира разпределението на водите между съседните държави.
В Египет високопоставен политик беше заснет от камери, докато предлагаше да се бомбардира спорният язовир на река Нил, планиран от Етиопия, по време на дългогодишен спор относно проекта.
Рискове от земетресения и други катаклизми
Язовирът ще бъде построен в сеизмична зона, която е податлива на свлачища, наводнения от ледникови езера и бури. Каскадата от язовири, построени в района, предизвиква опасения у експертите относно безопасността след опустошителното земетресение в Тибет по-рано тази година.
Много по-малък хидроенергиен проект на близък приток е ограничен до четиримесечен срок за строителство поради инженерни предизвикателства във високите надморски височини и суровите зими.