Китай изгражда 74% от глобалните проекти за слънчева и вятърна енергия
Пекин доминира в изграждането на възобновяеми енергийни източници според нов доклад на Global Energy Monitor
&format=webp)
Почти три четвърти от всички проекти за слънчева и вятърна енергия, които се изграждат в световен мащаб, са в Китай, установява нов доклад, който подчертава бързото разрастване на възобновяемите източници в страната.
Китай изгражда 510 гигавата слънчеви и вятърни проекти за комунални нужди, според данните на Глобалния енергиен мониторинг (GEM), неправителствена организация.
За сравнение в световен мащаб се изграждат около 689 GW, твърди GEM. Едно грубо правило гласи, че един гигават може потенциално да осигури електричество за около един милион жилища.
„Китай е водещ в света по отношение на глобалното изграждане на възобновяеми енергийни източници“, пише в доклада.
„Той продължава да добавя слънчева и вятърна енергия с рекордни темпове.“
Разширяването на източниците на чиста енергия в Китай е важно за усилията за борба с изменението на климата, като се има предвид доминиращата роля на страната в световното производство, пише Financial Times.
Китай е отговорен за около една трета от световните емисии на парникови газове, но в момента довършва подробностите по новите екологични цели, които ще бъдат обявени преди тазгодишната конференция на ООН за изменението на климата в Бразилия.
Китай продължава да изгражда и нови електроцентрали на въглища. Миналата година страната стартира проект за най-големия брой нови въглищни електроцентрали от десетилетие насам, според GEM.
Но Китай също така набляга на възобновяемите енергийни източници, отчасти за да засили енергийната сигурност и да намали зависимостта от вноса на изкопаеми горива.
Според данните от доклада на GEM тази година Китай ще добави най-малко 246,5 GW слънчева енергия и 97,7 GW вятърна енергия. Към края на март страната разполага с 1,5 теравата мощности за слънчева и вятърна енергия, които са в експлоатация.
По данни на правителствената Национална енергийна администрация през първото тримесечие на 2025 г. слънчевата и вятърната енергия са представлявали 22,5% от общото потребление на електроенергия в Китай.
Според анализ на правителствената статистика, направен от базирания в Хелзинки Център за изследване на енергията и чистия въздух, възобновяемата енергия е стимулирала една четвърт от икономическия растеж на страната през миналата година.
Разрастването на електромобилите и влаковете в Китай означава също, че все по-голяма част от енергията се осигурява чрез електричество. Някои представители на енергийната индустрия твърдят, че Китай се превръща в първата „електродържава“ в света.
Офшорните вятърни централи представляват около 28GW от изграждащите се мощности за възобновяема енергия, които според GEM могат да помогнат за декарбонизирането на индустриалните центрове и мегаполисите по крайбрежието.
„Въпреки че офшорният вятър представлява само малка част от общия капацитет на вятърната енергия в Китай, той набира сила, тъй като крайбрежните провинции преследват амбициозни цели за декарбонизация“, се казва още в доклада.