Европа се готви да влезе в нова технологична надпревара. Но препятствията, които трябва да преодолее, за да изпревари САЩ и Китай, са добре познати.

След като бързо изостана в глобалната надпревара за изкуствен интелект, Брюксел има нов шанс за икономически успех в нововъзникващата област на квантовата технология.

Но в нова стратегия, която ще бъде публикувана в сряда, ЕС ще предупреди, че обещаващата местна квантова технология рискува да бъде открадната, за да се печелят пари в чужбина, тъй като блокът продължава да изостава в превръщането на научните изследвания в „реални пазарни възможности“, съобщава POLITICO, позовавайки се на чернова на стратегията.

„Европа привлича едва 5% от глобалното частно финансиране за квантовата технология, в сравнение с над 50% за САЩ и 40% за Китай“, се казва в проекта.

Правителствата и технологичните компании – най-вече в САЩ – инвестират милиарди в квантовата вълна, която се очаква да доведе до революция както в технологичната сфера, така и в обществата като цяло. Квантовите компютри биха надминали способностите за решаване на проблеми на сегашните компютри с много, революционизирайки всички индустрии - от комуникациите до разработването на лекарства.

Добрата новина е, че Европа е световен лидер по брой научни публикации за тази технология.

„Европа изостава по отношение на технологиите в много сектори, но тук ние сме с няколко години пред другите“, акцентира Юха Вартиайнен, съосновател на финландската компания за квантови изчисления IQM.

В надпреварата за комерсиализиране на тези изследвания обаче Европа рискува да изостане бързо, като заема едва трето място по брой подадени патенти, след САЩ и Китай.

За мнозина това е дежа вю. Европа обикновено е най-добра в изследванията, които предшестват революционните технологии, както беше в случая с изкуствения интелект. Но САЩ и Китай изпревариха Стария континент в създаването на компании за внедряване на приложения за масовия пазар.

Основен предмет на дебат е дали Европа ще даде свобода на квантовата си индустрия. Квантовите компютри се считат за чувствителна технология, тъй като се очаква да разбият цифровото криптиране, което защитава данните и комуникациите от наблюдение и кражба. Това ги прави технология с особено отношение към национална сигурност. Затова и няколко европейски правителства вече наложиха ограничения върху износа.

Проблеми с паричния поток

Американският технологичен гигант IBM наскоро обяви, че очаква да има първия работещ квантов компютър до 2029 г., което добавя спешност към графика на Европа да си оправи градинката.

В продължение на десетилетия Стария континент не успя да преодолее фрагментирания си финансов пазар и да обедини финансирането в мащаба, който САЩ и Китай могат да осигурят. Усилията за преодоляване на бариерите пред инвестициите чрез съюз на капиталовите пазари в целия блок не дадоха значителни резултати.

Сегашната квантова стратегия отбелязва, че ще са необходими значително повече инвестиции за внедряване на надеждна технология, която да бъде широко приета от индустриите.

„Увеличаването на мащаба в Европа е изключително трудно, защото ни липсват европейски инструменти, европейски рисков капитал - достатъчно голям, за да подкрепят това“, казва Енрике Лизасо, главен изпълнителен директор на испанската софтуерна компания Multiverse Computing, която съчетава квантово-вдъхновени софтуерни приложения с изкуствен интелект.

Миналия месец Multiverse събра 189 милиона евро в кръг на финансиране, в който участваха инвеститори както от САЩ, така и от Европа.

Лизасо казва, че ако Европа иска да помогне за разрастването на своите компании, трябва да е готова да инвестира 100 милиона евро на компания, „което е сумата, която ще получите от САЩ“.

Според Вартиайнен от IQM „ще ни трябват нива на финансиране, които са значително по-големи от досегашните“.

В интервю във вторник комисарят по технологиите на ЕС Хена Виркунен разкри пред POLITICI, че Брюксел и столиците са финансирали съвместно квантовата технология с 11 милиарда евро.

„Сега е важно, защото сме доста фрагментирани, да съберем различните точки“, каза тя.

Избор на победители

Както Брюксел, така и столиците на ЕС са разработили планове за публично финансиране, които да допълнят частното такова, но индустрията се опасява, че те са недостатъчни и липсва фокус.

Подходът на Европа е да бъде „технологично неутрална“ и да финансира няколко направления на квантовата технология, казва Вартиайнен, но разпределянето на финансирането може да отслаби неговото въздействие. Европа трябва да следва примера на САЩ за отключване на по-големи инвестиции за фокусирани „предизвикателства“, смята още той.

В рамките на програма, ръководена от агенцията за отбранителни изследвания DARPA на правителството на САЩ, 18 компании са избрани като част от по-голяма инициатива за създаване на безгрешен квантов компютър до 2033 г. Според информациите тези компании могат да получат до 300 милиона долара, ако преминат всички етапи.

Проектът за стратегия на ЕС обещава да стартира „две големи предизвикателства“ между 2025 и 2027 г., като едното е фокусирано върху квантовите изчисления, а другото - върху квантови навигационни системи в „критични среди“.

Друг начин, по който правителствата могат да подкрепят компаниите в комерсиализирането на технологията, е да бъдат основните ѝ купувачи. Това ще понижи прага за индустриите да последват примера им.

В проекта за стратегия се посочва, че Комисията ще „подкрепя схеми за възлагане на обществени поръчки, ориентирани към иновациите“, но не се дават много подробности за това как ще се случва това. А компаниите са категорични в това, което не искат от Брюксел: регулиране и ограничения на квантовата технология, като например ограничения върху износа ѝ.

Представители на индустрията предупреждават, че подходът на ЕС към регулирането на AI трябва да бъде поучителен пример. Загрижен за потенциалните вреди от технологията, ЕС въведе първото в света законодателство на това поле, но бързо даде задна, за да се фокусира върху иновациите в AI и търговския успех.

„Не можем да си позволим да регулираме нещо, което все още не е узряло“, категорична е Сесилия Бонефелд-Дал, генерален директор на DigitalEurope, една от водещите технологични лоби групи в Брюксел. „В противен случай Европа рискува да загуби квантовата надпревара“.