В сряда ЕС ще представи планове за обединяване на финансиране и експертен потенциал в областта на квантовите изчисления, в опит да изгради конкурентоспособна европейска екосистема в една технология, считана за ключова за бъдещото икономическо лидерство.

Тази стъпка е опит да се преодолеят финансовите пропуски, които рискуват да подкопаят усилията на Европа за разработване на потенциално трансформиращата технология, точно когато секторът излиза от фазата на научни изследвания и започва да търси пазарни възможности.

Хена Виркунен, заместник-председател на Европейската комисия, отговаряща за технологичната политика, коментира пред Financial Times: „Квантовата технология е област, в която Европейският съюз вече е много силен, особено ако погледнем научния ни сектор, но имаме и обещаващи стартиращи компании“.

Квантовите изчисления имат потенциал да решават проблеми, които са извън обхвата на днешните компютри, и да играят решаваща роля в икономическата и националната сигурност на държавите.

Виркунен обаче акцентира, че възможностите за финансиране, особено рисковият капитал, са от решаващо значение за европейския сектор.

„Много европейски стартиращи компании трябва да се преместят в САЩ, за да разширят бизнеса си, и основната причина за това е достъпът до финансиране“, обяснява тя.

Мярката е определена като една от приоритетните области в следващия седемгодишен бюджет на ЕС, който Европейската комисия ще представи в средата на юли.

За разлика от конвенционалните компютри, които решават проблеми с помощта на битове, квантовите компютри използват квантови битове, или кюбити, които могат да обработват информация с много по-висока скорост. Това потенциално може да доведе до огромен напредък в области като киберсигурност и военните операции благодарение на по-бързата обработка. Според експерти квантовите компютри имат и икономически потенциал да трансформират цели индустрии.

Предстоящата стратегия има за цел да обедини експертиза, ресурси и знания за изграждане на квантова екосистема в блока, който изостана от САЩ главно заради слабостта си в областта на нововъзникващите технологии. Само четири от 50-те най-големи технологични компании в света са европейски.

Horizon Europe, водещата програма на ЕС за финансиране на научни изследвания, ще продължи да подкрепя квантовите изследвания. Освен това блокът подготвя и фонд Scale-Up Europe заедно с частни инвеститори, за да помогне на компаниите в технологичния сектор да се разрастват.

Виркунен посочва също така, че увеличените бюджети за отбрана в няколко страни от ЕС са „добра новина за нашите критични технологии като квантовата или изкуствения интелект, а също и за нашите полупроводници, защото отбранителната промишленост и критичните технологии са много тясно свързани“.

Квантовата стратегия се основава на по-широката програма на Европа за цифрова суверенност и желанието ѝ да стане по-малко зависима от големите американски технологични компании.

„За нашата технологична суверенност е от решаващо значение да инвестираме в изкуствен интелект, квантовата технология и полупроводниците“, посочва Виркунен. „Те са определени като критични технологии и е важно да изграждаме собствени капацитети в тази област“.

В понеделник блокът също така обяви, че призивът му за интерес към изграждането на пет гигафабрики за изкуствен интелект с цел разработване на авангардни модели е надминал очакванията му, като е предизвикал интерес от 76 участници, които потенциално биха инвестирали до 230 млрд. Евро. Тези мащабни инфраструктури, които са четири пъти по-мощни от фабриките за изкуствен интелект, ще обединят суперкомпютри, центрове за данни, потребители и разработчици.

„Има огромен интерес към инвестиции в Европейския съюз и инфраструктурата за изкуствен интелект“, обяви Виркунен, цитирана от Financial Times.

В същото време обаче блокът се мъчи да се споразумее за точния график и условията за прилагане на своя знаков закон за изкуствения интелект, на фона на предупрежденията от технологичните компании, че той може да попречи на иновациите.