Датското правителство е създало т.нар. „нощна стража“ във външното си министерство - не за да отблъсква диваците и Белите бродници като Нощната стража в Game of Thrones, а за да следи изявленията и действията на Доналд Тръмп, докато Копенхаген спи.

„Нощната стража“ започва работа всеки ден в 17:00 ч. местно време, а в 7:00 ч. на следващата сутрин се изготвя доклад, който се разпространява из датското правителство и съответните институции за всичко казано и случило се, съобщи вестник Politiken, цитиран от The Guardian.

Смята се, че позицията е въведена след дипломатическия спор между Копенхаген и Вашингтон тази пролет, когато американският президент заплаши да вземе контрол над арктическия остров Гренландия.

Politiken посочва инициативата като един от няколкото примера за това как датската дипломация и държавна администрация са били принудени да се адаптират към новата реалност на втория мандат на Тръмп.

Източник, близък до външното министерство, казва пред The Guardian:

„Справедливо е да се каже, че ситуацията в Гренландия и часовата разлика между Дания и САЩ бяха ключови фактори за въвеждането на това дежурство през пролетта.“

Вместо всички постоянно да посягат към телефоните си, за да наваксат новините от САЩ, министерството е избрало да направи „колективно усилие“ за следене на Тръмп.

Якоб Каарсбо, бивш главен анализатор в Датската разузнавателна служба на отбраната, коментира, че развитието показва - „както винаги сме знаели“ - че представата за САЩ като най-големия и най-важен съюзник на Дания вече е мъртва.

„Съюзите се градят върху общи ценности и общо възприятие за заплахите“, казва Каарсбо. „Тръмп не споделя нито едното с нас, а бих твърдял - и с повечето европейци.“