В битка за златния стандарт в AI сегмента Китай настига САЩ все по-скоростно
Китайските модели с изкуствен интелект набират популярност по цял свят, подкопавайки американското превъзходство
&format=webp)
Китайски компании в областта на изкуствения интелект разхлабват глобалната доминация на САЩ, оспорват водещата им роля и подготвят почвата за глобална технологична надпревара.
В Европа, Близкия изток, Африка и Азия потребители – от мултинационални банки до държавни университети – се насочват към големи езикови модели на китайски компании като стартъпа DeepSeek и търговския гигант Alibaba, които се явяват алтернатива на американски решения като ChatGPT.
HSBC и Standard Chartered вече тестват вътрешно моделите на DeepSeek, според източници на The Wall Street Journal. Най-голямата петролна компания в света – Saudi Aramco – наскоро инсталира DeepSeek в основния си център за данни.
Дори водещи американски облачни платформи като Amazon Web Services, Microsoft и Google предлагат DeepSeek на своите клиенти, въпреки че Белият дом е забранил използването на приложението му на определени правителствени устройства поради опасения за сигурността на данните.
Все пак ChatGPT на OpenAI остава най-широко използваният AI чатбот с 910 милиона глобални изтегляния срещу 125 милиона за DeepSeek (по данни на Sensor Tower). Това показва, че американският изкуствен интелект продължава да се смята за "златен стандарт" в индустрията – благодарение на превъзходството в изчислителните чипове, авангардните научни изследвания и достъпа до капитал.
Но, както в много други индустрии, китайските компании печелят потребители с почти същото ниво на качество на значително по-ниска цена. Проучване на Харвардския университет от юни тази година установява, че Китай има предимства в два ключови аспекта на AI – данни и човешки капитал – което му позволява да поддържа темпото със САЩ.
Най-добрите AI модели в момента според Chatbot Arena:
Google Gemini 2.5 Pro (САЩ) - 1477 точки
OpenAI ChatGPT 4o (САЩ) - 1428 т.
DeepSeek R1-0528 (Китай) - 1424 т.
xAI Grok 3 Preview (САЩ) - 1424 т.
Alibaba Qwen 3 (Китай) - 1388 т.
Tencent Hunyuan (Китай) - 1376 т.
MiniMax M1 (Китай) - 1373 т.
Anthropic Opus 4 (САЩ) - 1373 т.
Mistral Medium 3 (Европа) - 1369 т.
Някои експерти прогнозират, че светът е на прага на технологическа Студена война, при която държавите ще бъдат принудени да се подредят или зад американските, или зад китайските AI системи.
„Най-важният фактор, който ще определи кой ще победи в тази надпревара, е чия технология ще бъде възприета най-широко в останалата част от света“, каза президентът на Microsoft Брад Смит по време на изслушване в Сената. „Който стигне пръв – трудно ще бъде изместен.“
Въпреки санкциите, Китай напредва
Въпреки че Вашингтон ограничава достъпа на китайски AI компании до американски чипове, експертиза и капитал, Пекин инвестира огромни суми в създаване на самостоятелна AI верига на доставки с минимална зависимост от САЩ.
Военни публикации показват, че както китайската армия, така и американската, активно изследват как да използват AI за стратегическо предимство. Американски законодатели наскоро предложиха законопроект, който забранява използването на китайски AI от федерални агенции.
Нарастващата изолация между двете системи може да улесни разпространението на дезинформация и пропаганда чрез моделите на AI. Ако сътрудничеството между САЩ и Китай по въпросите на безопасността и сигурността бъде прекратено, това би отслабило глобалната способност да се противодейства на бъдещи военни и социални заплахи от неконтролиран AI.
Изгубени възможности и приходи
Разделението в глобалния AI пазар вече коства милиарди на западните производители на чипове и хардуер. След като администрацията на Тръмп спря продажбите на чипа на Nvidia H20 заради регулации, анализаторите от Jefferies изчислиха, че Nvidia ще загуби $10 милиарда от пропуснати приходи.
Разпространението на китайски модели в глобален мащаб може да доведе до загуба на пазарен дял и приходи за американски технологични гиганти като Google и Meta.
OpenAI, въпреки това, разширява агресивно присъствието си в Европа и Азия. В публикация от 25 юни компанията посочва, че китайската Zhipu AI вече помага на страни в Югоизточна Азия, Близкия изток и Африка да изградят своята AI инфраструктура.
Според OpenAI, китайската компания цели да „наложи китайските стандарти в развиващите се пазари преди САЩ и Европа“, а ръководството ѝ често общува с представители на Комунистическата партия на Китай.
„Искаме демократичният AI да победи авторитарния AI“, заяви Сам Алтман, изпълнителен директор на OpenAI, през май.
Китай залага на практичност и отворен код
Докато американските компании преследват пробиви в създаването на изкуствен общ интелект, китайските AI фирми се фокусират върху практическото приложение на технологиите – стратегия, която може да им спечели потребители по-бързо.
Водещите китайски компании като Tencent и Baidu публикуват моделите си с отворен код, което позволява на разработчици и фирми по целия свят да ги адаптират според нуждите си. Това оказва натиск върху конкуренти като OpenAI и Anthropic да обяснят защо държат моделите си затворени и цените си високи.
Платформата Latenode, базирана в Кипър, която помага на компании да създават AI инструменти за маркетинг и социални медии, споделя, че един от всеки 5 потребители вече предпочита модела на DeepSeek. „Същото качество, но 17 пъти по-евтино“, казва съоснователят Олег Занков. Това, по думите му, е ключово предимство за клиенти в страни като Чили и Бразилия.
Според Alibaba, над 100 000 производни модела вече са създадени въз основа на нейния флагмански отворен AI модел Qwen.
Избор на страна
Преди няколко години AI екосистемите на САЩ и Китай бяха тясно свързани. През 2018 г. американски инвеститори участваха в около 30% от финансирането за китайски AI компании. Хиляди китайски студенти учеха в елитни американски университети и работеха в Силициевата долина.
Днес американските рискови инвестиции в китайския AI сектор почти са пресъхнали, а китайските граждани се сблъскват с трудности при получаването на визи за обучение и работа в САЩ.
Колкото по-малко влияние има американският AI, толкова по-слабо САЩ ще могат да налагат глобални стандарти за използването на технологията. Това отваря врата пред Пекин да използва китайските модели като троянски кон за разпространение на своята визия за света, отбелязва в анализ WSJ.
„Ако Китай остане зависим от глобалната екосистема, можем да упражняваме влияние и контрол“, казва Ритвик Гупта, експерт по AI политики в Университета на Калифорния – Бъркли. „Но ако не е – Китай ще върви по собствен път, извън нашето полезрение.“