Руските икономисти търсят изход от кризата. Експертите от държавните структури смятат, че е необходима централизация и монополизация на икономиката, а независимите наблюдатели искат строг контрол за отчетността.

Руските експерти се разделиха по въпроса относно пътищата за излизането от кризата, се казва в коментар на „Дойче Веле“. Икономистите от държавните структури смятат за необходима централизацията и монополизацията на икономиката. Независимите анализатори са против завръщането към системата, чийто корени лежат в съветските времена.

Според председателя на комитета на Държавната Дума по икономическа политика, предприемачество и туризъм Валерий Драганов ситуацията позволява решително да се осъществи одържавяване на бизнеса. „Япония, Франция и други страни в следвоенния период са изработили такива закони и не са се притеснявали, че ще бъдат обвинени в излишно вмешателство на държавата в бизнеса. По смисъла на нашия закон, държавата е задължена да създава условия за мотивация на бизнеса и да участва максимално в предоставянето на бизнеса на тази собственост, която е в ръцете на държавата и се управлява лошо от нея“, посочва още той.

„Държавата е задължена да създава равна конкуренция. Затова ние внасяме в закона за конкуренция поправки, изравняващи положението на естествените монополисти с останалите участници на пазара“, отбеляза Драганов. Някои експерти смятат, че в крайна сметка не държавните монополисти ще бъдат понижени до нивото на самостоятелни промишлени предприятия, а предприятията ще бъдат поставени под контрола на държавните монополисти. Още повече, че в Русия съществуват предпоставки затова.

Днес, по данни на някои експерти, са останали не повече от 6% крупни предприятия, в чието ръководство не присъстват държавни чиновници. Впрочем, директорът на Института по проблемите на глобализацията Михаил Делягин не вижда в това главния проблем. Според него е необходим само строг контрол за отчетността на предприятията.

„Не трябва да избързваме! Количеството на вменяеми бюрократи е изключително ограничено. Вместо да дадем предприятието на невменяем бюрократ, нека си умре по естествен начин – по-малко ще се мъчи. Трябва да бъде фиксирана процедурата, в съответствие с която собственикът на предприятието се обръща към държавата със зов: „Спаси ме!“. Той получава подкрепа в замяна на строг контрол. Трябва да бъдат отделени „съмнителните операции“. Ако предприятието се занимава с подобни, тогава там се въвежда държавен контрол, за да не разруши нашата финансова система. Защо да правим социализъм там, където за него няма никакви предпоставки“, възкликва Михаил Делягин.

Още един пункт от плана на Драганов предвижда създаването на изкуствено търсене. Т. е. предприятията, чиято продукция се складира, трябва да получат възможност да продават своята продукция, за да разполагат с оборотни средства. А купувач може да стане държавата, която по този начин ще поддържа икономиката, смята Драганов.

„Когато активите се управляват не по утвърден бизнес план, на корпорациите им е много трудно да удържат съотношението търсене и предлагане без държавна помощ. Това важи особено в строителния отрасъл. Струва ми се, че държавата би могла да се погрижи сега и да поръча на компании, които строят социални и търговски жилища – за да може индустрията да запази своите темпове и растеж“, заяви Драганов.

Експертите отричат предложението за завръщане във времената на Съветския Съюз с неговите държавни корпорации и Госплан. Михаил Делягин заявява, че в неговата антикризисна програма това не фигурира. „Най-главното и най-простото е да се запази функциониращата система на разплащания. Второ, необходимо е да се осигури достъпен кредит за реалния сектор, за да може той да продължи да функционира – трябва да се рефинансира икономиката. Трето, да не се допусне социална катастрофа“, убеден е Михаил Делягин.

Източник: БГНЕС