Какво да очакваме от неконсолидираните отчети на публичните компании за трето тримесечие на 2008 г., ще са показателни ли те за развитието на бизнеса в сложната ситуация и ще въздействат ли върху инвеститорските преценки, са въпросите, които зададохме на трима пазарни участници.

Ето и техните коментари:

Даниел Димитров, портфолио мениджър, Реал Финанс Асет Мениджмънт

През последните седмици кризата на международните финансови пазари продължи да се задълбочава. При тези условия предстои да видим ефекта й върху българските компании. Излизащите в края на месеца счетоводни отчети за деветмесечието ще покажат качеството на мениджмънта на публичните компании и възможността им да печелят в сегашните трудни за бизнеса условия. Очаквам отговор на няколко важни въпроса за състоянието на българския бизнес.

На първо място е важно да се види дали забавянето в икономиките на ЕС, като основен търговски партньор, е причина за забавяне в ръста на продажбите, който повечето компании регистрираха в последните 2-3 години.

По отношение на разходната част от отчетите на компаниите, за мен е важно да се проследят различните разходни пера. В условията на увеличаване на нивото на заплащане, разходите за труд ще представляват все по-висок процент от общите разходи.

Като страна член на ЕС ние не можем още дълго да разчитаме на предимството, което ни носи евтината работна ръка. Повишаващите се цени на ел. енергия, газ и др. също ще натежат на отчетите на компаниите. Същевременно намалението в цените на петрола, а оттам и на горивата, трябва да се отрази в разходната част на отчетите.

Намалената ликвидност във финансовия сектор и недоверието между банките оскъпи финансовите ресурси. По отношение на повишаващите се лихвени нива, очаквам компаниите, които поддържат високо ниво на дълг, да се сблъскат с повишение на разходите по поддържането му, което директно ще рефлектира в намаление на техните печалби.

Компаниите, които са планирали изпълнение на нови бизнес проекти с помощта на кредитен ресурс, ще бъдат възпрепятствани в изпълнението им, както от по-трудните условия за отпускане на кредит, така и от повишените лихвени нива. Като добавим и липсата на големи възможности за набиране на капитал от борсата, очаквам новите проекти да са сведени до минимум.

Вследствие на всички тези фактори, очаквам представянето на българските публични компании през третото тримесечие на 2008 г. да е различно, в зависимост от спецификата на всяка от тях.

Минчо Минчев, главен дилър, Инвестбанк

До края на настоящия месец се очакват неконсолидираните отчети на публичните дружества, които ще дадат по-добра представа за отражението на повишаващите се лихви и кредитната криза върху реалния бизнес. Стагнацията и свиването на разходите са очевидни за бизнеса и тяхното отражение би могло да се види, ако има такова, в отчетите още към деветмесечието.

Очакванията, като цяло, са резултатите да се запазят добри, без съществени изменения в положителна посока. Негативни резултати биха могли да дойдат от понижение и отрицателни преоценки на притежавани акции от застрахователните компании и дружества, които имат дялове от договорни фондове - като ЦБА Асет Мениджмънт.

Много по-показателни от очакваните отчети ще бъдат годишните такива, тъй като финансовата криза, разтърсила целия свят, започна да оказва силно влияние от началото на октомври, а отражение на тези ефекти ще може да се очаква чак в годишните отчети.

Разбира се, очакванията са да има резултати върху цените на акциите, макар и временни, от показаните печалби и приходи от дейността, публикувани от публичните дружества.

Красимир Атанасов, портфолио мениджър, Елана Фонд Мениджмънт

Напук на масовия негативизъм, очаквам доста сносни отчети от повечето представени компании. Ефектите на кризата идват с известно забавяне и по-скоро изненадите ще са в посока увеличените цени на суровините. Добрата новина е, че този тренд рязко се обърна и ще помогне на дружествата. Лошата, че това е предвестник за намаляване търсенето на продуктите и натиск върху цените.

По-важни в случая ще бъдат очакванията на мениджмънта за развитието за следващото тримесечие и година. За съжаление, малцина компании у нас градят корпоративен имидж с установена подобна практика.

В условия на глобално забавяне на растежа и рецесия в развитите страни, рязко ще се увеличи конкуренцията и ще пострада маржът на печалба. Предимството остава за тези, които в последните години инвестираха в оптимизация на разходите и покриване на повече пазари. Все повече в отчетите ще си проличават лидерските в това отношение компании и инвеститорите ще се придържат към тях.

Много по-важна е реакцията на пазара на тези новини. Именно тя ще ни даде доста добра представа за състоянието му, като цяло. До самото излизане на отчетите очаквам нашият пазар по-скоро да е поел в позитивна посока, като те ще налеят масло в огъня и глътка коледно настроение за инвеститорите.

Материалът е с информационен характер! Изказаните мнения отразяват личната позиция на автора им. Написаното не е препоръка за покупка и/или продажба на ценни книжа!