Бюджетът на община Варна ще бъде актуализиран от 225 млн. на 227 млн. лв., решиха днес общинските съветници от комисията по финанси. Въпреки че отчетът за деветмесечието показва неизпълнение на голяма част от приходите, администрацията смята да компенсира липсите. Парите ще дойдат от държавните субсидии, каза шефът на финансовата дирекция Стефка Господинова.

За първи път от години общината има проблем с приходната част в бюджета, стана ясно на заседанието на комисията. Най-сериозно е положението в перото за продажба на общинска собственост, където от планираните 32 млн. са постъпили едва 3.1 млн. лв.

Поради тази причина при актуализацията на бюджета средствата от продажба на общинска собственост се намаляват с 11 млн. лв. Корекция има и в предвидените средства от патентен данък, които за първа година се администрират от общината.

При планирани в началото 4.6 млн. лв. при актуализацията те падат на 1.6 млн. лв. Причина са по-малко подадените данъчни декларации, каза Господинова. Коригирани надолу са и парите, които постъпват от имуществени данъци при продажба на имоти.

В момента пазарът е свит и ще повторим опита да продадем нещо без резултат, коментира общинският съветник от БСП Пламен Начков. Той посочи, че на практика се отчита повишаване на постъпленията в бюджета от данъци, чиито ставки в началото на годината са завишени между 2 и 3 пъти.

Нямаме поглед дали, всъщност, се повишава събираемостта, посочи Начков. Той каза още, че общината трябва рязко да свие разходите си и плащания, които може да отложи, да направи през следващата година. 130.074 млн. лв. са постъпили в местната хазна за деветмесечието, стана ясно от отчета на бюджета.

Толкова съответно са и похарчените средства. От предвидените в инвестиционната програма 67 млн. лв. са изпълнени 22 млн. лв., сочи отчетът. Актуализацията и отчета за изпълнението на бюджета за деветмесечието трябва да бъдат гласувани и на сесията на Общинския съвет в четвъртък.

Източник: БГНЕС