Петролът падна до 17-месечно дъно

Златото нарасна с повече от 1% днес по време на азиатската търговия, докато инвеститорите търсеха сигурност, а правителствата полагаха усилия да успокоят пазарите. Австралийската централна банка се появи на валутните пазари в петък, когато подкрепи валутата си, докато в САЩ се готвят за ново намаление на лихвите по-късно тази седмица.
Междувременно на извънредно заседание Корейската централна банка намали официалните лихвите със 75 базови пункта. Тези развития доведоха до растеж на златото, който продължава и днес. Спот цената нарасна до 739.40 долара за тройунция спрямо нива на затваряне в петък в Ню Йорк от 731.50 долара за тройунция.
Merrill Lynch намали в същото време прогнозата си за средната цена на благородния метал през 2008 г. с 2.7%, до 885 долара за тройунция. Златото достигна на 17 март рекордни нива от 1030.80 долара за тройунция, но впоследствие отчита спад.
Петролът падна до 17-месечно дъно днес, продължавайки загубите от предната сесия в размер на 4 долара, когато извънредното намаление на квотите на ОПЕК беше пренебрегнато от дилърите заради задаващата се световна рецесия. Картелът намали производството си с 1.5 милиона барела на ден, считано от 1 ноември, но, според дилърите, това не е достатъчно, за да спре обезценката от 56% спрямо рекордните нива над 147 долара за барел, отчетени през месец юли.
Американският фючърс на лекия суров петрол със срок на доставка месец декември загуби 22 цента, до 63.93 долара за барел, а преди това достигна и 17-месечно дъно на 63.67 долара за барел. Цената падна с 3.69 долара в петък и по този начин загуби 10% през миналата седмица. Главна тема за пазарите остава задаващият се икономически спад, като в момента залозите са категорично за рецесия.
Петрол – технически анализ
Покачванията ще бъдат спирани от пробитото дъно на 65.90, следвани от 66.85, което е 62% корекция на спада 69.45-62.63, а след това идва началото на това поевтиняване.
Подкрепа е многомесечното дъно на 62.63, а по-надолу едва на нивата около 60 може би ще бъде налице подкрепа.
Отдел “Анализи валутни пазари”,
ФК “Логос-ТМ” АД