Руските банки са загубили сумарно 1.6 млрд. долара от инвестициите си в акции и облигации през септември, сочи информация, разпространена от UniCredit, цитирана от Bloomberg.

Причината за това е спадът на руската борса заради финансовата криза през месеца, който отведе индексите в страната до невиждано ниски стойности.

Водещи по загуби са били най-големите руски банки като OAO Sberbank, както и втората най-голяма такава - VTB Group.

Стойността на просрочените заеми, отпуснати от банките в Русия, се е повишил до 1.45% от общите такива през септември спрямо 1.33% месец по-рано.

Централната банка обяви в началото на месеца, че депозитите в банките в страната са се понижили с 1.5% през септември, като хората са теглели спестявания, в резултат на притесненията за стабилността на финансовата система.

Като цяло депозитите са се понижили до 5.89 трлн. рубли (220 млрд. долара) към първи октомври, в сравнение с 5.98 трлн. рубли към първи септември.

Друга тенденция, наблюдавана на руския банков пазар следствие на кризата, е, че частните капиталовложители в Русия предпочитат да намаляват влоговете си в рубли в полза на тези в чужда валута.

Влоговете им в чужда валута са се увеличили с 831 млрд. рубли (24.1 млрд. евро), сочат данните.

През последните няколко седмици руски политици се опитаха да убедят руснаците да не обръщат спестяванията си от рубли в долари или евро.

Президентът Дмитрий Медведев каза, че не е обменял за долари рублите, които има, нито пък е купувал акции, за да се застрахова срещу евентуални загуби от кризата.