Уволненията в САЩ през октомври възлизат на 157 хил.

Компаниите в САЩ са съкратили 157 000 служители през октомври, което е най-големият брой от почти шест години, информира Bloomberg, позовавайки се на данните от частен доклад.
Спадът в заетостта е по-голям от предварително очакваното и най-големият от ноември 2002 г., когато САЩ излизаха от рецесия.
Със задълбочаването на кризата уволненията вече се разпростират от автомобилните производители във финансовия сектор, жилищния сектор и търговците на дребно. Данните на правителството се очакват след два дни, а те могат да покажат, че икономиката е загубила работни места за десети пореден месец през октомври, сочи изследване на Bloomberg сред икономисти.
Данните на ADP обхващат само частни компании и не включват наемането от страна на държавните агенции, което се включва в месечния отчет на правителството.
Докладът на правителството, който се очаква на 7 ноември, може да покаже, че общият брой на служителите е намалял с 200 000 миналия месец и че безработицата е нараснала до петгодишен връх от 6.3%, според проучване на Bloomberg. Икономиката на САЩ е загубила 760 000 работни места в първите девет месеца на годината.
Броят на работните места в частните компании е намалявал средно с по 108 000 месечно в периода януари-септември, според Министерството на труда.
Уволненията през октомври са скочили със 79%, в сравнение със същия месец на 2007 г., според данни на Challenger, Gray & Christmas Inc.
Днешният доклад на ADP показва спад от 126 000 работните места в производствените сектори, включително и строителството. В сектора на услугите са уволнени 31 000 служители. Броя на заетите в сектора на строителството е намалял с 45 000.
Компаниите, чиито брой на служителите надхвърля 499, са съкратили работните места общо с 41 000. Средноголемите компании, които имат между 50 и 499 служители, са намалили персонала с 91 000, докато при малките компании са съкратени 25 000 работни места.
В доклада не е включена стачката на около 27 000 машинисти от Boeing Co., която беше разрешена по-рано този месец.
Данните на ADP се базират на 399 000 компании с общо 24 млн. служители.
Загубите на работни места се натрупват, след като икономиката на страната се сви с 0.3% на годишна база през третото тримесечие, което беше и най-големият спад от рецесията през 2001 г. Потребителските разходи намаляха с 3.1%, което беше най-голямото понижение от 1980 г.