Заложните къщи в САЩ процъфтяват покрай кризата
Независимо дали става въпрос за диамант от Tiffany или тригодишна косачка за трева, все повече американци от всички социални прослойки залагат вещите си срещу заеми, за да свързват двата края, пише Reuters.
Собствениците на заложни къщи отчитат ръст в бизнеса си в цялата страна, дори и на неочаквани места, като Бевърли Хилс - меката на луксозния живот и пазаруването.
„Банките не отпускат средства, така че хората идват при нас за краткосрочни заеми срещу залог като диаманти, часовници и други бижута," казва Джордан Табак-Банк, главен изпълнителен директор на Beverly Loan Co, известна като "заложната къща на звездите."
Определен брой актьори, сценаристи, продуценти и режисьори продължават да ни посещават, казва Табак-Банк, който също отбелязва, че се увеличил и броят на "белите якички" и особено на собственици на компании, които изпитват затруднения с покриването на разходите си.
Все още отпускаме пет и шестцифрени суми за пластични операции на хора от хайлайфа, но никога не сме имали толкова клиенти, които отчайващо се нуждаят от средства, за да финансират бизнеса си, добавя той.
За 70-те години съществуване на Beverly Loan, която обикновено начислява 4% месечна лихва върху заемите, компанията никога не е заемала толкова средства, колкото в последните няколко месеца, казва Табак-Банк.
В САЩ има около 15 000 заложни къщи. Със задълбочаването на рецесията заложните къщи, на които дълго време се гледаше като на кредитори от последна инстанция, отчитат ръст в бизнеса.
В САЩ няма национална статистика на сектора, но собствениците на заложни къщи твърдят, че в момента бизнесът им процъфтява покрай нарастващия брой на прекратените ипотеки и слабото банково кредитиране.
"Бизнесът върви добре," казва Ерик Бейкър, собственик на заложна към Mo Money. Къщата, която отпуска заеми срещу всякакъв залог от каравани през оръжия и косачки за трева до бижута, отчита 20% ръст на оборота на годишна база и привлича най-различни нови клиенти.