Най-големите измамници на Уолстрийт
Обвиненият в създаването на финансова пирамида на стойност 50 млрд. долара, Бърнард Мейдоф може би е успял да осъществи най-голямата измама на Уолстрийт досега. Той обаче не е единствен. През годините десетки хора, от главни изпълнителни директори до брокери, са се опитвали да се възползват от системата. Ето и някои от по-запомнящите се през последните две десетилетия, според CNBC:
Жером Кервиел
Френският брокер бе подведен под отговорност през януари 2008 г. за злоупотреба с доверие, нелегален достъп до компютърни мрежи и за загуби на Societe Generale в размер на 7 млрд. долара. Делото му още не е приключило.
Денис Козловски
Бившият главен изпълнителен директор на Tyco International беше осъден през юни 2005г., за незаконното присвояване на около 400 млн. долара от средствата на компанията. Козловски може да прекара в затвора до 25 години.
Кенет Лей и Джефри Скилинг
Енергийният гигант Enron подаде заявление за фалит през 2001 г. след голяма счетоводна измама и спад в цената на акциите на компанията. Двамата главни изпълнителни директори Кенет Лей и Джефри Скилинг бяха осъдени през 2006 г. Лей почина преди да получи присъда, а Скилинг в момента е в затвора.
Бърни Ебърс
Бившият главен изпълнителен директор на телекомуникационната компания WorldCom Бърни Ебърс влезе в затвора по обвинения в измама и заговор за подправянето на финансовите резултати на компанията. Смята се, че измамите са стрували на инвеститорите около 11 млрд. долара.
Джон Ригас
Най-голямата някога кабелна компания Adelphia подава заявление за фалит през 2002 г., след обвиненията за корупция сред основателите и ръководителите на компанията, между които е и главният изпълнителен директор Джон Ригас. Той е осъден през 2005 г. и в момента излежава присъдата си.
Ник Лийсън
Британската инвестиционна банка Barings фалира през 1995 г. след огромни загуби натрупани от брокера Лийсън на форекс пазара и впоследствие прикрити. Измамата струва на компанията около 1.4 млрд. долара загуби. ING закупува банката за един британски паунд и поема целия й дълг. Лийсън вече е излежал присъдата си.
Чарлз Кийтинг
Кийтинг е обвинен в измама, рекет и заговор през 1993 г. във връзка с фалита през на Lincoln Savings and Loan през 1989 г. Той прекарва няколко години в затвора преди съдът да отмени обвиненията през 1996. Фалитът на Lincoln струва на правителството на САЩ около 3 млрд. долара.
Майкъл Милкън
Пионерът в търговията с високорискови, или джънк, облигации Майкъл Милкън е осъден през 1990 г. по обвинения в измама с ценни книжа. Той е освободен от затвора след по-малко от две години.
Иван Боески
Боески се признава за виновен по обвиненията за търговия с вътрешна информация през 1986 и споделя, че е натрупал по-голяма част от богатството си, възлизащо на 200 млн. долара, използвайки нелегална информация. Той излежава две години в затвор, преди да бъде освободен.
Братята Хънт
Високопоставеният служител на петролна компания Нелсън Хънт и неговия брат Уилям Хънт, се опитват да сложат ръка върху пазара на сребро. Пазарът в крайна сметка се сгромолясва на 27 март 1980 г., като този ден е известен като Сребърния четвъртък. Братята са осъдени през 1988 г.