Щатският автомобилен гигант General Motors Corp. (GM) е получила "това, което е искал", според главният изпълнителен директор Рик Уагонър, цитиран от Bloomberg. Компанията ще получи 9.4 млрд. долара държавни заеми в следващите 24 дни. Инвеститорите обаче смятат, че това няма да е достатъчно.

Акциите на GM вчера отчетоха най-големия си спад на цената си от повече от месец, докато суаповете за осигуряване срещу кредитен риск по облигациите на компанията скочиха с 2 процентни пункта.

Акциите на компанията вчера се обезцениха, изтривайки печалбата от 23%, постигната на 19 декември, когато когато GM получи държавна помощ.

Има голяма вероятност GM да фалира, според рейтинговата агенция Standard & Poor's, GM намали производството и извоюва отстъпки от синдикатите, след като на 7 ноември обяви, че оперативните й средства могат да свършат до края на годината. Автопроизводителят обяви, че ще има нужда от до 18 млрд. долара помощ или се изправя пред фалит.

Президентът Джордж Буш обеща на GM 4 млрд. долара до 29 декември и допълнителни 5.4 млрд. долара до 16 януари, които ще са достатъчни за оцеляването на компанията, поне докато новоизбраният президент Барак Обама встъпи в длъжност на 20 януари. Има вероятност GM да получи още 4 млрд. долара до 17 февруари.

Продажбите на GM в САЩ отчитат 22-процентен спад тази година, докато спадът за индустрията възлиза на 16%. Компанията обмисля да намали моделите от марката Pontiac от шест на един и се опитва да продаде подразделенията Saab и Hummer.