Доларът продължи и днес силно да поскъпва срещу другите валути, докато стерлингът се срина срещу него до седемгодишно дъно, когато Royal Bank of Scotland отчете най-голямата корпоративна загуба в английската история и отново съживи страховете за състоянието на банковия сектор. Паундът достигна и рекордно ниско дъно срещу йената. На английската валута не помогна и местният спасителен план, а погледите на инвеститорите са съсредоточени към сриващите се европейски борсови индекси.

Междувременно токийският борсов индекс Nikkei загуби 2.3% при подновеното избягване на рискови активи, губейки по този начин печалбите от последните дни, които се дължаха на приближаването на момента, в който новият американски президент Барак Обама ще встъпи в длъжност. Церемонията е днес, но дилърите отново търсят сигурност в покупките на йени и долари.

В същото време загубите на еврото продължиха да се трупат след вчерашната рязка обезценка, дошла при понижението на кредитния рейтинг на Испания от международната агенция Standard and Poor's и след мрачните икономически прогнози на Европейската комисия. В момента по всичко изглежда, че състоянието на световната икономика се влошава много по-бързо, отколкото се очакваше, а като резултат загубите в банковия сектор продължават да нарастват. Пазарите отчитат решителността на правителствата да избегнат нови банкови фалити, но действията им не гарантират такова развитие.

Доларовият индекс, който измерва представянето на зелените пари срещу основните валути, напредна с 0.4% до 85.5111. Паундът падна срещу щатската валута до 1.4132, което е най-ниско ниво след март 2002 г. Стерлингът достигна и рекордно ниски стойности от 127.47 срещу йената. Еврото удари седемседмично дъно срещу долара на 1.2974. Според дилъри днес еврото и паундът ще претърпят и нови загуби, тъй като фючърсите на индекса Dow Jones сочат към нови загуби на Уолстрийт, което вероятно ще отведе преди това европейските индекси на по-ниски нива.

Икономическите данни от Еврозоната, като например излизащия в Германия „ЗЕВ" индекс за януари, могат да окажат допълнителен натиск върху единната валута, което ще повлече с нея и стерлинга надолу. Според предварителните прогнози индексът, измерващ доверието сред бизнеса в най-голямата европейска икономика, най-вероятно ще е нараснал през януари до -44.0 спрямо нива през декември от -45.2. Големите проблеми на банковия сектор във Великобритания, в съчетание със слабите икономически условия в Еврозоната, увеличават низходящия натиск върху европейските валути.

Междувременно йената получи известна подкрепа при новината, че японският фонд за управление на активи Kokusay е намалил месечните дивиденти за водещия съвместен фонд в рамките на компанията, което се случва за първи път през последните 8 години. Това накара пазарите да предположат, че разпродажбите от японски инвеститори ще намалеят през следващите месеци.

Световният фонд Kokusay традиционно инвестира в държавни облигации с висок кредитен рейтинг и е вторият по големина в света фонд, притежател на държавни облигации, след американския PIMCO. Намалението на дивидентите, или това е на възвращаемостта на инвеститорите, сигнализира, че последните вече изпитват проблеми от голямата сила на йената. Новината обаче е положителна за тези, които очакват нова сила на йената на валутните пазари. Долар/йена днес губи 0.3%, до нива от 90.35.

Новозеландският долар поевтиня срещу американския си съименник и йената при излизането на по-слабия от очакваното ценови индекс за четвъртото тримесечие. Цифрите увеличиха очакванията, че следващата седмица ще има нови намаления на лихвите в страната. Валутата е и под натиск след понижението на кредитния рейтинг на Испания и Гърция от Standard and Poor's, което увеличи опасенията за държавите с небалансирани публични финанси, каквато е и Нова Зеландия.

ЕUR/USD

Засега подкрепа е 1.2930, следвана от много силна преграда на 1.29, а след това идва дъното от 4 декември на 1.2550. Съпротива е преодоляното 1.30, следвана от днешния и вчерашния връх на 1.31 и 1.3385.

USD/JPY

Съпротива е 91.90, което е 62% корекция на спада 94.60-88.50, следвана от 93 и 94.10. Подкрепа е 89.90, което е 50% корекция на покачването 88.47-90.28, следвана от дъното от миналата седмица на 88.47, а след това идва 87.14.

GBP/USD

Съпротива е преодоляното 1.4350, следвана от 1.45 и върха от вчера на 1.4906. Подкрепа е 1.41, следвана от 1.40 и дъното от 2001 г. на 1.3677.

USD/CHF

Подкрепа е трудно преодоляното ниво на 1.1280, следвана от 1.11, което ограничаваше спадовете през миналата седмица и 1.10. Съпротива засега е 1.15, следвана от 1.1560, което е 62% корекция на спада 1.2295-1.0370 и 1.1770.

Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД