Най-богатите CEO-та в света
Работата на някои главни изпълнителни директори на световни компании е застрашена, но има други, които са се задържали достатъчно дълго, за да участват в това, което е останало от световната икономика. От списание Forbes са изготвили изготвили класация на най-богатите CEO-та в света. Подреждането е направено измежду главни изпълнителни директори и управляващи директори на публични компании в целия свят въз основа на стойността на дяловете им в компаниите, които те управляват.
1. Уорън Бъфет
Berkshire Hathaway
Стойност на дела: 35.9 млрд. долара
Няма много хора, които могат да загубят 25 млрд. долара за четири месеца и въпреки това да оглавят класацията на най-богатите CEO-та в света, но тази година шефът на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет се завръща като победител и то с огромна преднина. Цената на акциите на Berkshire Hathaway е паднала с 37% от есента насам, но бизнесменът от Омаха все още има преднина от 16.2 млрд. долара пред втория в класирането.
2. Лоурънс Елисън
Oracle
Стойност на дела: 19.7 млрд. долара
Титанът на бизнес софтуера Лоурънс Елисън на хартия е загубил 5.3 млрд. долара, откакто Forbes са изготвяли класацията за класирането на 400-те най-големи компании за 2008 г. Въпреки това Oracle се справя с кризата по-добре от повечето компании, а акциите й са се обезценили само с 15% в последните 12 месеца. Приходите на компанията пък са нараснали с 10% за шестте месеца приключили на 30 ноември 2008. Роденият в Чикаго Елисън оглавява софтуерният гигант основаването му през 1977 г.
3. Мукеш Амбани
Reliance Industries
Стойност на дела: 16.8 млрд. долара
По-големият от двамата братя Амбани влиза под номер три в класацията, независимо от факта, че акциите на компанията за нефтени продукти Reliance Industries, която управлява, са загубили 62% от стойността си от миналия януари. Основаната през 1966 г. Reliance днес съставлява около 3% от БВП на Индия, а приходите й възлизат на 28.5 млрд. долара. Мукеш установява пълен контрол над Reliance Industries, когато холдинговата компания на покойния му баща се разделя през 2005 г., след жестока битка между Мукеш и брат му Анил, който се подвизава в класацията под номер шест.
4. Лакшми Митал
ArcelorMittal
Стойност на дела: 13.2 млрд. долара
Индийският стоманен магнат Лакшми Митал успя посредством поредица от придобивания да превърне ArcelorMittal в най-големия стоманопроизводител в света по производство. Митал неизменно се нарежда сред петте най-богати хора в света през последните години, но делът му в ArcelorMittal се е обезценил със 73% от миналия юни.
5. Бернар Арно
LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton
Стойност на дела: 12.2 млрд. долара
От закупуването на модната къща Christian Dior през 1985 г., френският милиардер Бернар Арно доминира пазара на луксозни стоки събирайки най-отбраните марки от пазара на модата и на алкохолните напитки. Арно се нарежда на пето място в класацията, независимо от факта че пазарната стойност на LVMH се е понижила с 38% за последните 12 месеца. LVMH в момента може да се похвали с 60 престижни марки, между които Louis Vuitton, Dom Perignon, Moët & Chandon, Dior, Tag Heuer и Marc Jacobs.
6. Анил Амбани
Reliance Communications, Reliance Power, Reliance Capital, Reliance Natural Resources, Reliance Infrastructure
Стойност на дяловете: 9 млрд. долара
За четирите години след разрива с по-големия си брат Мукеш, довел до разделянето на семйните им активи, Анил успява да разшири бързо бизнеса си в сферата на телекомуникациите, енергетиката и инфраструктурата, но акциите му понесоха сериозен удар от световния икономически спад. Пазарната капитализация на Reliance Communications, в която е най-големия му дял, е паднала със 78% от началото на 2008 г.
7. Абдул Азиз Ал Гураир
Mashreq
Стойност на дела: 7 млрд. долара
Като ръководител на Mashreq, една от най-големите банки в арабския свят, Ал Гураир управлява 25.6 млрд. долара активи. Гражданин на Обединените арабски емирства, той също така е и член на Федералния национален съвет, който е еквивалентът на щатския Конгрес в страната.
8. Стивън Балмър
Microsoft
Стойност на дела: 7 млрд. долара
Главният изпълнителен директор на Microsoft има опит с разместването на пластове: със заменянето на Бил Гейтс през 2000 г., Балмер превежда Microsoft през спада в технологичния сектор, който навреди сериозно на някои от конкурентите на компанията и доведе други до фалит. Въпреки това незадоволителните резултати на компанията за второто тримесечие на финансовата година, които бяха изнесени миналата седмица, карат някои анализатори да се оплакват от намаляващия растеж и невзрачната перспектива за продажбите на компютри.
9. Сунил Митал
Bharti Airtel
Стойност на дела: 6.9 млрд. долара
Сунил Митал (няма роднинска вързка с Лакшми) управлява Bharti Airtel, която е най-големият мобилен оператор в Индия. Митал основава компанията през 1995 г., заедно с двамата си братя, а абонатите на оператора оттогава са нараснали до около 88 млн. души. Заедно със семейството си той притежава контролен пакет в Bharti Airtel, чиато пазарна стойност е намаляла с 30% през последната година.
10. Тадаши Янай
Fast Retailing
Стойност на дела: 6 млрд. долара
Забравете висшата мода - японският CEO Тадаши Янай е направил милиардите си от продажбата на евтини дрехи на масите. Водещата марка UNIQLO на неговата холдингова компания Fast Retailing набира скорост в Азия, а наскоро разшири дейността си с клонове в Париж и Ню Йорк.