Мандел: Eврото и долара да се движат в тесни граници
Бъркотията около курсовете на основните валути подхранват световната рецесия. Ето защо САЩ и Европа трябва съвместно да предотвратят резките колебания на валутните курсове, способстващи за задълбочаване на световната рецесия. Подобно мнение изказва канадският икономист Робърт Мандел, считан за един от бащите на еврото, съобщава Bloomberg.
Според експерта резкият скок на курса на долара и понижението в стойността на златото са били признаци на ниска ликвидност на долара. Ако ФЕД бе разпознал навреме този дефицит и бе предложил долари, за да предотврати по-нататъшния ръст на курса, най-вероятно пикът на есенната финансова криза би могъл да бъде избегнат, смята Мандел.
Той поясни, че ръстът на курса на долара е причината за завишената оценка на доларовите активи, в това число на всички ценни книжа с фиксирана доходност и ипотеки, както и причина за колапса на Lehman Brothers и други банки. „Lehman бе прекалено важен, за да се позволи неговият банкрут, но финансовото министерство на САЩ му позволи краха му. И това бе колосална грешка", смята експертът. За последните четири месеца доларът поскъпна спрямо еврото с 30%, което усложни продажбите на проблемни активи на американски банки.
Ако правителствата на САЩ и Европа искат да поправят ситуацията, трябва да поставят движението на долара и еврото в тесен коридор. ФЕД и ЕЦБ трябва да се договорят за фиксиран „коридор на курса" в диапазона от 1.2 щ.д. до 1.4 щ.д. и да използват тази стъпка като отправна точка за създаването на нова световна валута, предлага Мандел. Той смята за целесъобразно дори и създаването на единна регионална валута в Азия.
Все пак някои икономисти не са съгласни с гледната точка на Мандел относно ролята на валутните курсове за развоя на кризата. Така например Джерард Кац от Standard Chartered Plc. е уверен, че сривът на потребителското и бизнес доверието и извънредната зависимост на банките от заемен капитал са оказали далеч по-съществено влияние за формиране на кризисна тенденция.