"Беднякът милионер" спечели "Оскар" за най-добър филм
"Беднякът милионер" спечели "Оскар" за най-добър филм на тазгодишната 81 церемония на Американската киноакадемия. Филмът също така бе отличен с "Оскар" за най-добра режисура на Дани Бойл и най-добър адаптиран сценарий.
Нискобюджетната индийска драма разказва историята на млад мъж от бедняшките квартали на Мумбай, който се опитва да стигне до върха, като печели индийско телевизионно шоу. "Беднякът милионер" получи "Оскари" и за най-добра кинематография, най-добра музика и най-добри звукови ефекти.
Лентата вече триумфира също така с 4 "Златни глобуса" и 7 награди БАФТА. "Беднякът милионер" бе критикуван в Индия. Някои обитатели на бедняшките квартали в страната смятат заглавието за обидно, както и описанието на живота на жителите им и отношението към екипа. Режисьорът Дани Бойл защити лентата, заявявайки, че на децата във филма е било платено добре, а създателите на филма са се погрижили те да получават грижи, дори след като лентата бъде забравена. "Създадохме образователен план за децата, към който се придържаме и който ще им бъде от полза дълго, след като суматохата утихне", заяви Бойл.
Шон Пен спечели "Оскар" за най-добър актьор. 48-годишният актьор получи наградата за изпълнението си на ролята на предизвикалия противоречия хомосексуален политик Харви Милк. Това е вторият "Оскар" за Шон Пен. Сред другите номинирани бяха Мики Рурк за "Кечистът", Франк Лангела за "Фрост срещу Никсън" и Брад Пит за "Странният случай на Бенджамин Бътън". Шон Пен е роден на 17 август 1960 г. в семейството на актрисата Ейлин Райън и режисьорът Лео Пен. Той спечели първия си "Оскар" за най-добър актьор за ролята на тъгуващ баща през 2004 г. в режисирания от Клинт Ийстуд филм "Реката на тайните". Общо има 5 номинации за категорията. Ролите, с които се утвърждава като актьор, е на мошеника Мик О'Брайън от затворническата драма "Лоши момчета". Пен се е изявявал и като режисьор и в момента живее в Сан Франциско с актрисата Робин Райт Пен, втората му жена след първия му брак с Мадона.
Британската актриса Кейт Уинслет спечели "Оскар" за най-добра актриса. Числото шест се оказа щастливо за нея - толкова пъти тя е била номинирана, но предишните пет са завършвали с неуспех. 33-годишната Уинслет получи наградата на Американската киноакадемия за изпълнението си на бивша надзирателка в нацистки лагер на смъртта в "Четецът". Във филма тя има любовна афера с тинейджър в следвоенна Германия и по-късно е изправена пред съд за военни престъпления. Тя спечели статуетката в много оспорвана надпревара с Мерил Стрийп и Анджелина Джоли. Кейт Уинслет е родена на 5 октомври 1975г. в семейство на британски театрални актьори в Рединг, Великобритания. За пръв път е номинирана за "Оскар" за филма "Разум и чувства" през далечната 1995 г. Тя има още четири номинация на Американската киноакадемия за "Малки деца" (2006г.), "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" (2004), "Айрис"(2001) и Титаник (1997), но нито веднъж не печели заветната статуетка. Уинслет споделя, че ролята й на Хана Шмиц в "Четецът" е най-голямото предизвикателство в нейната професионална кариера. Филмът е създаден по германската новела "Der Vorleser" (1995г.) от Бернхард Шлинк. Лентата вече е донесла печалба от 27 млн. долара от разпространението си по света.
Хийт Леджър спечели посмъртен "Оскар" за най-добра поддържаща роля в последния филм за Батман "Черният рицар". Австралийският актьор вече бе удостоен посмъртно с наградата на Британската филмова академия (БАФТА) и "Златен глобус" за своето забележително изпълнение на злодея Джокер, който почти съсипва Батман. Актьорът бе намерен мъртъв в своя нюйоркски апартамент преди година. Той си отиде съвсем млад - само на 28 години, в резултат на смъртоносна доза лекарства.
Пенелопе Круз стана първата испанска актриса, която спечели наградата на Американската киноакадемия за най-добра поддържаща женска роля за участието си в комедията "Вики, Кристина, Барселона". 34-годишната мадридчанка печели "Оскар" две години, след като бе номинирана за най-добра актриса за филма на Педро Алмодовар "Завръщане" (2007 г.)."„Някой припадал ли е тук? Защото мисля, че аз ще съм първата", каза изумената Круз, приемайки статуетката. "Много благодаря на Академията. Бих желала да споделя това с останалите номинирани. И с прекрасния екип от актьори, с които имах привилегията да работя в този филм", сподели ослепителната испанска актриса. Във Филма "Вики, Кристина, Барселона" Круз си партнира с Хавиер Бардем и Скарлет Йохансон.
"Уол-И" спечели наградата "Оскар" за най-добър анимационен филм. Сред авторите на анимацията е и българинът Антони Христов, който от 10 години работи за филмовата студия "Пиксар". Той е главен художествен директор на "Уол-И". В него Христов съчетава 50 на 50% истински и компютърни кадри. Анимираната приказка на "Дисни" и "Пиксар" за последния робот на Земята, и неговото търсене на любовта, "срита" опоненти като "Кунг-фу Панда" и "Болт". Това е четвъртият път, когато наградата за анимационно кино се печели от филм на "Дисни" и "Пиксар". Филмът на Ендрю Стантън разказва за робот за събиране на боклук, изоставен на Земята, след като хора изоставят планетата. "Уол-И" се счита за крайъгълен камък в анимационните филми, печелейки похвали за зашеметяващите си картини на изоставената, покрита с боклуци земя през далечното бъдеще. Филмът няма почти никакъв диалог през първите 40 минути, като вместо това следва персонажа, който методично събира и сортира боклука. Мълчаливото начало е вдъхновено от филмите на Чарли Чаплин, а драмата на филма създава роботиката от друга планета "EVE", която завладява сърдечната платка на последния земен боклукчийски робот.
Филмът "Милк" получи "Оскар" и за най-добър оригинален сценарий. При получаването на наградата писателят Дъстин Ленс Блек отправи емоционален призив за равенство за американските гейове и лесбийки. Блек разказа за влиянието, което е имала историята на Харви Милк, изиграна във филма от Шон Пен, върху неговият живот. Милк е първият открит хомосексуалист, избран на обществена длъжност в Калифорния.
Японският филм "Окибурито" спечели наградата "Оскар" за най-добър чуждестранен филм. Филмът е получил най-престижните японски награди, награда от филмовия фестивал в Монреал и три награди от китайския еквивалент на "Оскарите". 2,7 милиона зрители са го гледали от появата му преди 5 месеца. Лентата разказва за японски музикант, който се завръща по родните си места в селската префектура Ямагата, за да търси работа след като оркестърът му се разпада. Дайго Кобаяши, в ролята Масахиро Мотоки, отговаря случайно на обява за гробар, който поставя телата в ковчези по ритуално определеният начин по време на погребални церемонии. Поради мълчаливото табу около новата му работа, той казва на жена си, че планира сватби, а разкриването на тайната му води до временна раздяла между двамата.
"Човек по жицата" спечели наградата "Оскар" за най-добър документален филм.
Филмът разказва истинската история на французинът, изнесъл представление като въжеиграч, преминавайки между двете кули на Световния търговски център в Ню Йорк. Филип Пети извършва неповторимото си представление през 1974 г. нелегално, с помощта на свои приятели. Самият извършител се присъедини към Марш на сцената, за да получи наградата, като удиви публиката с малка магическа демонстрация, преди да вземе статуетката и да я закрепи на носа си. Филмът се концентрира на подготовката за ходенето по въже до такава степен, че не споменава за унищожаването на двете кули 27 години след въздушната разходка на французина. Пети каза, че идеята за каскадата му е дошла, докато четял вестникарска статия за строежа им, докато чакал в приемната на зъболекаря си през 1968 г.
Източник: БГНЕС