Хърватската демократична общност, която участва в управляващата коалиция в Хърватия, посочи, че е предложила намаляване с 10 процента на заплатите на депутати, министри и отговорни държавни служители във връзка с международната финансова и икономическа криза, предаде АФП.

След като разгледа правителствените мерки, целящи да се спре рецесията, Хърватската демократична общност предложи на правителството да намали с 10 процента заплатите на депутатите, министрите и другите отговорни държавни служители, се отбелязва в съобщение на партията.

Това предложение предстои да бъде анализирано в скоро време от правителството.

Миналата седмица правителството на премиера Иво Санадер предложи серия мерки за справяне с кризата. Първата от тях ще бъде ревизия през месец март на бюджета за 2009 г. с цел осигуряване на макроикономическа стабилност.

Според Икономическия институт в Загреб Хърватия е в рецесия от края на 2008 г.

Икономисти предвиждат спад на брутния вътрешен продукт, който може да достигне 1.4 процента през 2009 г.

Източник: БТА