Най-опасните държави в света
Покрай захаросаните класации на най-атрактивните туристически дестинации, на най-романтичните страни в света и така нататък, се натъкнахме и на класация на Форбс на най-опасните държави в света. Не те съветваме да ходиш там, но можеш да прочетеш кои са:
1. Сомалия
Бившата италианска и британска колония е доминирана от враждуващи групировки и милиция. Родината на манекенката Иман е известна още и като съвременната Тортуга, заради процъфтяването на пиратството по крайбрежието. Местните жители там решили, че вместо да ловят и да продават риба им е по-доходно да нападат и плячкосват минаващи кораби.
Навътре в страната положението не е по-добро. Наскоро етиопските войски се изнесоха от Сомалия, останаха едва 3 500 войници от Уганда и Бурунди, които да наблюдават положението в страната.
2. Афганистан
Няма признаци, че насилието в тази държава ще престане. Терористичните атаки в Кабул дори се засилват, а в останалата част от страната няма никакви закони.
3. Ирак
След инвазията на американските войски от 2007 г. ситуацията малко се поуспокои, но етническото напрежение явно няма никога да престане - сунити и шиити ще се карат докато свят светува кой крив и кой прав.
4. Демократична република Конго
В демократичната република размириците започват през 1998 г. и от тогава до сега са загинали 5.4 млн души. Конфликти между правителството и опозиционни групировки често прерастват в кървави сблъсъци в градовете Киншаса, Матади и Мбандака.
5. Пакистан
И преди убийството на Беназир Бхуто през 2007 г. Пакистан си беше опасно място. Един от най-сериозните атентати, които разклатиха бившата британска колония бяха бомбените експлозии в хотел Marriott през септември 2008 г.
6. Газа (палестинската територия)
Малката брегова ивица между Египет и Израел е видяла повече кръв, отколкото някои държави. В самият град Газа живеят около половин милион души. Той е под контрола на Хамас откакто групировката изненадващо спечели изборите през 2006 г. Тук обикновено нещата протичат така - Хамас атакуват с ракети, на което Израел отговаря с въздушни удари. Всички са свикнал.
7. Шри Ланка
От 1983 г. в Шри Ланка има гражданска война, която ту избухва, ту утихва. Причината е, че северната част на страната иска независимост.
8. Йемен
Ислямистки групировки успяха да проведат няколко големи атаки през 2008 г. Най-кървава беше тази на 17 септември, когато нападнаха американското посолство и убиха 16 души. Още повече убийства се очакват, когато петролните резерви на страната (които съставляват 90% от износа) започнат да намаляват.
9. Судан
В провинция Дарфур има перманентни сблъсъци между армията и бунтовници. За да усложни още повече положението, на 4 март Международният трибунал издаде заповед за арест на суданския президент Омар Ал-Базир.
10. Зимбабве
От 1980 г. страната се управлява от президентът Робърт Мугаби. В последни години той е силно критикуван, заради повсеместната корупция и ограничаване на гражданската свобода. Политиката на Мугаби доведе до хиперинфлация и недостиг на храна.
11. Кот Д'Ивоар
През 2002 г. опит за преврат прераства в масови размирици и от тогава в африканската държава няма спокойствие. През март 2007 г президентът Гбагбо и опозиционният лидер сключиха компромисно споразумение, но все пак не те светваме да пътуваш натам.
12. Хаити
Бившата френска колония е сред най-слабо развитите и най-нестабилните държави в западното полукълбо.
Отвличанията и въоръжените грабежи тук са ежедневие, да не говорим за икономическите проблеми. В страната липсват стоки от първа необходимост, услугите никакви ги няма. Повечето стоки са вносни и супер скъпи. Туристическите обекти в по-големите градове са поносими, но в по-малките са напълно необитаеми.
13. Алжир
Като повечето държави в Северна Африка и тук групировки свързани с Ал-Кайда тормозят хората. Въпреки че не е имало масирана терористична атака от август 2008, спорадични бомби си избухват тук там. Сред най-вероятните мишени са летища, хотели и инфраструктура свързана с петрола.
14. Нигерия
В Нигерия живеят около 140 милиона, която я прави най-голямата африканска държава по население. Страната е в списъка на развиващите се държави с голям икономически потенциал, но по отношение на сигурността има още какво да се желае. Отвличанията са много на мода - предпочитат се богати нигерийци или каквито и да е чужденци.
15. Грузия
Ислямисти и престъпни групировки се бият за къс земя, който вече е напълно опустошен и икономически разбит.
За да усложнят нещата руските власти планират да освободят хиляди затворници, които излежават дълги присъдени издадени по време на Съветския режим. Ще стане интересно.