Равнопоставени ли са мъжете и жените?
Еврокомисарят за социална политика Владимир Шпидла заяви, че фирмите с повече сътрудници от нежния пол се справят по-лесно с икономическата криза.
Равнопоставеност между мъжа и жената, еднакво заплащане на двата пола за еднакъв труд и равностойно участие на политическата сцена. На този 8-ми март всички отново и отново ще предъвкват тези цели - ООН, ЕС, правителствата на Севера и Юга, на Запада и Изтока. От списъка можем спокойно да изключим държави като Иран и Саудитска Арабия.
Ако досега това бяха намерения, изказвани под сурдинка, сега идва времето и на недостига на пари. В западните индустриални държави жените са в по-голяма степен засегнати от намаляването на работните места, особено в сферата на услугите, където те бяха свръхпропорционално представени.
Сега обаче по времето на финансовата криза именно секторът на услугите се оказва най-силно засегнат и най-вече там трябва да се правят икономии.
По-ниското заплащане обаче означава също така по-малко грижи за децата или за възрастните и болни хора в семейството.
Жените не само по-бързо се оказват без работа, но и трябва да поемат повече задължения в семейството. А домакинският труд, както знаем, не се заплаща. В страни като Германия и Великобритания на дневен ред излиза отново и темата за бедността сред жените в пенсионна възраст.
Дали системата за микрокредитиране на жените има някакво бъдеще по време на финансова и стопанска криза? Дали ще продължи финансирането на проектите за основаване на малки предприятия от жени? Как би могло да се облекчи положението на жените в страни с висока заболеваемост от СПИН?
Още преди кризата либералните условия на пазарната икономика се отразяваха по-зле на жените. Високообразованите сред тях не можеха да се издигат в професионално отношение в големите фирми, а нискообразованите бяха принудени да работят за ниски заплати при лоши трудови условия.
Крайно време е да се създадат политически концепции, които да изключват възможността за дискриминация по полов признак. Крайно време е да спрем да си затваряме очите пред различните последици от разнопосочните политическите решения за равнопоставеността на половете.
Източник: ДВ/БГНЕС