Времеви факти
Някои интересни факти за времето, които няма да ти помогнат да имаш повече от него:
Идеята за връщане на времето е предложена на шега от Бенджамин Франклин. Целта е хората да работят повече на светло, за да се пестят свещите. За първи път времето е променено през 1917 г.
Проучване показва, че благодарение на смяната световната консумация на енергия намалява с 0.5%, което са 3 милиона барела нефт.
По време на динозаврите денят бил от 23 часа.
Най-точният часовник на света се намира в технически институт в Колорадо. Той се базира на трептенето на един атом живак. Няма да загуби секунда в следващите милиард години.
През 2006 г. президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад забранява смяната на времето. Година по-късно обаче Иранският съвет за национална сигурност я връща.
До 19-и век всеки град е имал собствена часова зона, създадена спрямо изгрева на слънцето.
Това било сериозен проблем за железниците, които същи си създали собствена часова зона.
Австралия е страната с най-изчанчено време - освен вертикални има и хоризонтални часови зони.
В някои места по света часовата разлика е на половин час - Индия (+5:30), Мианмар (+6:30), както и в различни части на Австралия. В Непал е дори на 45 минути - +5:45.
Айнщайн доказал, че гравитацията забавя времето. Тоест, докато летиш в самолета живота ти избързва с няколко милисекунди пред другите.
Екваториалните страни не сменят времето, защото при тях слънцето си свети еднакво.
Повечето учени смятат, че времето е създадено заедно с големия взрив - преди 13.7 милиарда години.
Вероятно и времето си има край. Трима испански учени създадоха теория, според която с разширяване на пространството времето се забавя. Според тях в даден момент времето ще спре и всяко движение ще изчезне.
Източник: www.men.bg