Румъния е усвоила 70% от предприсъединителните фондове
&format=webp)
Правителството на Румъния съобщи, че 70 на сто от предприсъединителните европейски фондове са били усвоени от бенефициентите на одобрените проекти, информира електронното издание "Юроактив". "
До края на февруари 2009 година от общо над 5.5 млрд. леи по програмите ФАР, ИСПА и САПАРД за периода 2000-2007 година, са сключени проекти в общ размер от 5.1 млрд. леи, т.е. за около 90 на сто от отпуснатите средства.
Плащанията по тези проекти възлизат на 3.46 млрд. леи, което е степен на усвояване от близо 70 на сто", е посочено в прессъобщение на правителството. (по днешен курс на националната банка на Румъния едно евро се разменя за 4.2908 леи).
В съобщението пише още, че министър-председателят е поискал от министрите, в чиито задължения влиза и управлението на европейските фондове, да представят график за финансиране на проектите по тези програми, както и да посочат евентуалните проблеми за финансиране на проектите.
В държавния бюджет за тази година е заложена сума, равняваща се на 0.9 на сто от БВП, да дойде от усвояване на предприсъединителните фондове, е посочено в прессъобщението.
Източник: БНР
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)