Нов заем в размер на 15 млн. евро отпуска Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) на УниКредит Булбанк за финансиране на проекти на български предприятия в сферата на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници. Документите по заема бяха подписани от Томас Миров, президент на ЕБВР и Левон Хампарцумян, председател на УС и главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк. На церемонията присъства и главният оперативен директор на УниКредит Булбанк Андреа Казини.

Заемът за УниКредит Булбанк е част от второто увеличение на Програмата за кредитни линии за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници на ЕБВР. Общата стойност на програмата е 55 млн. евро заеми за банки, кредитиращи проекти в тази област в България, посочиха от УниКредит Булбанк.

Програмата се допълва от безвъзмездно финансиране от Международен фонд "Козлодуй" за подпомагане дейностите за извеждане от експлоатация на 1 - 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Грантовете от фонда са предназначени за техническа помощ при подготовката на проектите, за популяризиране на устойчивата енергия, и за стимули за компаниите и банките при успешно реализиран проект.

Размерът на тези стимули се определя от очакваното ниво на енергоспестяване или от годишния размер на чистата енергия, произведена от възобновяеми източници.

При подписването на проекта Томас Миров посочи, че тази кредитна линия е част от цялостния План за действие в областта на устойчива енергия, подписан днес с българското правителство. Тази линия ще увеличи инвестициите в енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници във време, когато условията на пазара остават трудни, допълни дой.

С осигуряването на новото финансиране от ЕБВР УниКредит Булбанк цели да насърчи и подкрепи отговорното отношение към енергията и да популяризира производството на енергия от ВЕИ, което има много екологични и икономически предимства, каза Левон Хампарцумян.

Според постигнатите договорености между УниКредит Булбанк и ЕБВР 70 процента от размера на кредитната линия е предвидена за проекти за ВЕИ, а останалата част от 30 на сто - за проекти за повишаване, развитие и управление на енергийната ефективност в индустрията.

ЕБВР ще субсидира с процент от размера на кредита, предоставен по тази линия, всеки успешно приключен проект. Размерът на субсидията за кредитополучателя, изпълняващ проект за индустриална енергийна ефективност, достига до 15 процента от размера на финансирането по програмата при постигане на повече от 35 процента енергоспестяване. Минималната субсидия, при по-малко от 25 процента енергоспестяване, е 10 на сто от размера на финансирането по програмата, уточниха от банката.

При проектите за ВЕИ субсидията може да достигне до 20 процента от размера на финансирането по програмата, договорено до 30 септември 2009г. и 15 процента от размера на финансирането по програмата, договорено след 1 октомври 2009г.

Изискванията към инвестиционните проекти за индустриална енергийна ефективност са насочени към оборудване, системи и процеси, които водят до намаление с минимум 20 процента на първичното енергопотребление или крайната консумация на електричество или горива.

Допустими проекти в частни компании са и мерки за енергийна ефективност за преструктуриране, подобряване и модернизация на потребяващи енергия индустриални предприятия - например саниране, замяна на потребявано гориво, топлинни помпи, охладителни системи, изолации, замяна на стари газови котли, рехабилитация на климатични системи.

Инвестиционните проекти за производство на енергия от ВЕИ са за изграждане на водноелектрически централи, вятърни електроцентрали, централи на биомаса, термални соларни панели, геотермални мощности и такива на биогаз.

Максималният размер на финансирането по програмата е 2.5 млн. евро, като при по-големи проекти е възможно съфинансиране със средства от УниКредит Булбанк. Пълна информация за условията за получаване на заемите по новата кредитна линия на ЕБВР ще бъде достъпна в банковата мрежа на УниКредит Булбанк в цялата страна.

От УниКредит Булбанк отбелязаха, че на българския пазар действат три програми на обща стойност от 225 млн. евро за финансиране на устойчиви енергийни проекти, които включват кредити, стимули и техническа помощ. От тях са подписани до момента кредитни линии с банки в размер на 173 млн. евро.

Програмата за финансиране на енергийно ефективни проекти и проекти за възобновяеми енергийни източници е на стойност 155 млн. евро и е предназначена за фирмено кредитиране.

Съвместната програма на ЕБВР и Европейския съюз за финансиране на енергийно ефективни проекти е в размер на 20 млн. евро и е предназначена за фирмено кредитиране, а програмата за финансиране на енергийно ефективни проекти в бита е с общ одобрен размер от 50 млн. евро.

До момента са финансирани повече от 130 индустриални проекта и около 22 700 проекта на физически лица на обща стойност 206 млн. лв, от които по крединтите линии са финансирани 125.5 млн. евро, спестената енергия е повече от 1 млн. мегават часа, а намалението на емисиите въглероден двуокис е повече от 800 000 тона годишно, сочат данните на ЕБВР.

Източник: БТА

Още по темата:

Орешарски: Тестваме пазара на българския лев

ЕБВР ще инвестира в хранилището в Чирен

Президентът на ЕБВР на посещение у нас

Danske bank пуска емисия облигации в левове