2009 г.: Два въпроса, дванадесет прогнози
Кой ще е основният проблем за сигурността през 2009 г. и кой ще играе ключова роля за сигурността през 2009 г.? Това са двата въпроса, които постави редакцията на "НАТО Преглед" на шест световни обществени личности. Ето и техните коментари:
Карел Ланоо, висш служител в Изследователския център за европейска политика
Кой ще е основният проблем за сигурността през 2009 г.?
Проблемът с Централна Африка все повече ще се изостря, няма признаци за намиране на решение и никой не иска да изпрати войски. Мисля, че ще продължат и проблемите в черноморския регион и е възможно да се разпространят от Грузия и в други съседни страни. Там има толкова много потенциални източници на конфликти.
Кой ще играе ключова роля за сигурността през 2009 г.?
Трудно е да се каже, но смятам, че може би Карл Билд (министър на външните работи на Швеция - бел.ред.), защото страната му ще председателства ЕС през втората половина на годината. Той може да изиграе важна роля, защото не позволи да го въвличат на една или друга страна, познат е на международната сцена и добре познава проблема с отношенията с Русия.
Тони Барбър завежда бюрото в Брюксел на Файненшъл Таймс
Кой ще е основният проблем за сигурността през 2009 г.?
Най-голямата заплаха за глобалната сигурност през 2009 г. ще бъде продължаващата световна финансова криза, съчетана с икономическа рецесия в много части на света. Има риск сътресенията да отприщят икономическите националисти, протекционисти и антиглобалисти, което сериозно може да навреди на многостранните отношения и да ускори превръщането на света в арена на много съперничещи си центрове на могъщество.
Особено важно е да видим как тези сътресения ще се отразят на Китай и отношението му към сътрудничеството със САЩ и Европейския съюз в областта на търговията, промените в климата и големите проблеми на международната сигурност. Икономическите трусове ще затруднят усилията за успокояване на напрежението в Индия и Близкия изток. Дори важни съюзници и приятелски държави като Турция и Египет могат да ни поднесат неприятна изненада.
Кой ще играе ключова роля за сигурността през 2009 г.?
Страната и човекът, които ще бъдат основен фактор за глобалната сигурност са Съединените щати и президентът Обама. В края на 2009 г. можем да очакваме администрацията на Обама вече да е оставила отпечатъка на американската политика по отношение на Ирак, Афганистан и Иран. Големият въпрос е до каква степен финансовата криза и икономическата рецесия ще ограничат възможностите за действие на САЩ.
Има потенциал за пълно преразглеждане на политиката на САЩ спрямо Иран, за съживяване на идеята за "голямата сделка" , в рамките на която Иран получава гаранции за сигурността си и негласно обещанието за местно лидерство срещу отказ от ядрените си амбиции и от крайната анти-израелска реторика. Но подобна ревизия е изправена пред големи препятствия.
Михаел Бжозка, е директор на Института за изследвания в областта на мира и политиката за сигурност в Хамбург и ръководител на борда на Информационната служба за международна сигурност
Кой ще е основният проблем за сигурността през 2009 г.?
Афганистан ще бъде ключов и това ще зависи по-специално от отношението към бунтовете там. Въпросът е дали ще приемем някаква стратегия за овладяване на бунтовете или ще продължим да се лутаме в тях, или пък ще променим стратегията и ще потърсим регионално решение, включвайки почти всички политически сили с изключение на Ал-Кайда.
Кой ще играе ключова роля за сигурността през 2009 г.?
Мисля, че това ще бъде генерал Петреус (Главнокомандващият американските сили в Ирак генерал Дейвид Петреус - бел.ред.), който е умен човек и разбираше къде се коренят проблемите в Ирак. Макар че не съм убеден, че страната е напълно стабилизирана, може би генерал Петреус ще предложи стратегия, която да обезвреди взривоопасната ситуация в Афганистан.
Джайлс Мерит е директор на Програмата за сигурност и отбрана и главен редактор на Europe's World
Кой ще е основният проблем за сигурността през 2009 г.?
Най-голямата заплаха за сигурността би дошла от продължаващи разногласия между западните държави, особено ако Европейският съюз не успее да изгради нови трансатлантически отношения със САЩ в областта на сигурността и отбраната, които да сложат край на съперничеството между НАТО и Европейската политика за сигурност и отбрана (ЕПСО) и да синхронизират анализа на заплахите в Европа и САЩ. Ако Европа не продължи, стъпвайки на изграденото дотук в ЕПСО, и ако администрацията на Обама не успее да преодолее широко разпространеното противопоставяне на политиката на САЩ, способността на Запада да овладява рисковете за глобалната сигурност сериозно ще намалее.
Кой ще играе ключова роля за сигурността през 2009 г?
Европа трябва да засили съвместните си усилия в Афганистан и да запази дипломатическото си лидерство спрямо Иран. САЩ трябва да възобновят отношенията с ООН и да продължат диалога с европейските сили по широк кръг въпроси - от Близкия изток до Русия и Китай.
Ян Голдин е бил заместник-председател на Световната банка; бил е и съветник на Нелсън Мандела.
Кой ще е основният проблем за сигурността през 2009 г.?
Отговорът зависи от смисъла, който влагаме в това понятие. Според мен широката дефиниция включва опасност от биотерористично нападение, извършено или от група, или от изолиран фанатик без ясни политически мотиви. Доброто познаване на терористичните мрежи може да намали щетите, като само една налудничава, но способна личност може да се превърне в биобомба. Затова се боя от лудите и от знайните и незнайни терористични групировки. Ако анализираме какви вещества могат да се използват за биотероризъм, може би ще съзрем някакво решение. Но то трябва да бъде глобално.
Кой ще играе ключова роля за сигурността през 2009 г?
Най-важният фактор може да се окаже лицето - пътуващ бизнесмен, гастарбайтер или турист - което носи вирус, причиняващ опустошителна пандемия. Опасността може да дойде отвсякъде, затова трябва да сме бдителни на глобално равнище, да откриваме и ограничаваме потенциалните пандемии, ако може още при първото огнище.
Световната здравна организация се нуждае от повече ресурси, за да спира пандемиите в зародиш. Обратно, най-важен може да се окаже човекът, който идентифицира вирус на пандемия и допринесе тя да бъде овладяна навреме.
Джанфранко Паскино е преподавал по политически науки в Университета в Болоня и старши преподавател по европейски изследвания към Центъра "Джон Хопкинс" в Болоня.
Кой ще е основният проблем за сигурността през 2009 г.?
През 2009 г. глобалният тероризъм ще продължи да бъде най-голямата заплаха за световната сигурност. Ал-Кайда се превърна в марка и много "терористични" групи си приписват принадлежност към нея. Има много такива, които се занимават с терористична дейност по различни причини и с различни цели, и смятат, че връзката им с Ал-Кайда ще ги направи по-видими и ще увеличи престижа и възможностите им да набират привърженици. Освен това "театрите" на терористичните операции се умножиха. Положението в Афганистан със сигурност не се подобрява. В Ирак терористите може би са решили тактически да се изтеглят или просто са се снишили.
Присъствието им в Пакистан е доказано. В Индия няколко групи са силно мотивирани и получиха значителни ресурси. Хамас и Хизбулла си остават силни играчи в своята зона и могат да решат да укрепят позициите си, преди да бъдат възобновени преговорите между Израел и палестинската власт. Накратко, именно защото действията им не се контролират от някакъв скрит разум и не могат да се координират от единен "Център", международните и наднационалните терористи са най-сериозната заплаха за сигурността през 2009 г.
Кой ще играе ключова роля за сигурността през 2009 г.?
Ако президентът Обама удържи думата си, а нямам причина да мисля обратното, няма да има само ЕДИН ключов фактор. Нито една държава, дори и толкова могъща като САЩ, не може сама да подобри глобалната сигурност. Както си му е редът, ще подчертая слабата роля на Европа и ще предложа да се включат някои умерени близкоизточни режими и лидери в разузнаването сред терористичните мрежи.
Глобалният тероризъм е политически проект, който не може да бъде победен само с подобряване на условията на живот в някои части на света. Само двупосочно действие, повече разузнаване и повече хирургични репресивни намеси ще създадат условията, при които държавите, които сега укриват волю или неволю терористите, да започнат да сътрудничат. Новият президент на САЩ има възможността да използва медения си месец и да поиска такова сътрудничество.
Източник: НАТО Преглед