Говорим скъпо, получаваме малко
В момента, ако звъннете от своя мобилен телефон на друг оператор, ще ви струва 25 стотинки - най-високата европейска цена. Същевременно българинът показва „яки мускули", като се нарежда на последно място в ЕС по размер на минималната си работна заплата.
Получаваме едва 112.5 евро минимална заплата, пък говорим на най-скъпите планове. В коя държава живеехме?
Минимална работна заплата:
В края на 2008 г. страната ни изостава дори от Румъния, където минималната работна заплата е 141.4 евро. По-напред от нас са и Латвия, Литва, Словения, Унгария и Естония, където получават минимум 229-278 евро.
В златната среда са Чехия, Полша и Турция, докато в Португалия и Словения заплата е минимум 497 и 538 евро. Между 600 и 700 евро взимат жителите на Малта, Гърция, САЩ и Испания.
Най-добре са обаче във Великобритания, Франция, Белгия, Холандия и Ирландия, а лидер продължава да е Люксембург.
Да говориш по мобилния си:
В плана си от петък Комисията за регулиране на съобщенията реши цената от 1 юли да стане 23 стотинки. От януари догодина цената ще е 20.5 стотинки, а от юли 2010 г. -13 стотинки.
В момента средната цена на тази услуга в Европа е около 8.7 евроцента. Идеята на Европейската комисия е тези услуги да поевтиняват още. До заветните 13 стотинки обаче българите ще чакат дълго и ще плащат скъпо.
Цената на разговорите:
Въвеждането на симетрия между тарифите от фиксирана към мобилна и от мобилна към мобилна мрежа ще доведе до понижаване на цените от фиксирана към мобилна мрежа съответно с 14% за силен трафик (25 ст.) и 24% за слаб трафик (19 ст.).
Новият план за поетапно намаляване на цените на терминиране на трафик в мобилни мрежи предвижда от 1 юли 2009 г. тарифите да бъдат намалени съответно от 25 ст. на 23 ст. за силен трафик (8%) и от 19 ст. на 17 ст. за слаб трафик (10.5%).
От началото на 2010 г. се налага ново намаление от 11% за силен и 12% за слаб трафик, съответно от 23 ст . на 20.5 ст. и от 17 ст. на 15 ст.
Последното поевтиняване се предвижда от 1 юли 2010 г., когато цените ще намалеят с още 36.6% за силен и 27% за слаб трафик и ще достигнат нива - съответно 13 ст. и 11 ст. Според вида на трафика и произхода на повикване, общото намаление на цените за терминиране на разговори в мобилни мрежи ще е между 42% и 56%.
Конкуренцията:
В момента на пазара функционират три мобилни оператора - Мтел, Глобул и Вивател (подредени по пазарен дял). В края на 2008 г. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) прекрати търговете за 4 и 5 GSM оператор. Причина за това е липсата на подадени заявления за участие.
Първият търг бе за радиочестотен спектър 2х15 MHz, а вторият - 2х10 MHz при обхват 1800 MHz. Началната тръжна цена на първия е 57 млн. лв., а на втория - 38 млн. лв.
А сега накъде:
Българинът има доста по-големи проблеми от сметката си за мобилен телефон. Ако заплатата ни бе, да речем, с 50% по-висока, никой нямаше да се оплаква от месечната си сметка. Независимо дали е за телефон, парно, ток или данъци.
Тук обаче трябва да се намеси държавата, за да се създадат подходящи условия за навлизането на големи чуждестранни компании, с помощта на чиито инвестиции ще се повиши стандарта ни на живот. Трябва да се предложат и добри условия на студентите ни в чужбина, за да се завърнат те у нас и да работят за България. Трябва да се инвестира в инфраструктура, защото тя е в основата на чуждите инвестиции. Трябва да..., да, ние знаем какво трябва да се направи, но никой не се заема с това. Къде живеехме все пак?