Борисов и Мутафчиев проверяват строежа на метрото
&format=webp)
Министърът на транспорта Петър Мутафчиев и кметът на Столична община Бойко Борисов ще проверят на място ефективния старт на изграждането на отсечката: бул. „Патриарх Евтимий" - НДК - бул. „Черни връх", от проекта за разширение на софийското метро.
Проверката ще бъде извършена на строителната площадка на обекта до х-л "Хемус", кръстовището на бул. „Черни връх" и бул. „Арсеналски", където започва изграждането на стартовата шахта, от която ще се строи метротунела, съобщиха от пресцентъра на Министерство на транспорта.
В отсечката: „бул. „Патриарх Евтимий" - НДК - бул. „Черни връх" ще се изградят тунели с дължина 2.6 км и 3 метростанции. Избраният изпълнител Обединение „Метро Трейс" е сключил договор на стойност 141.960 млн. лв. с „Метрополитен" ЕАД за изграждането на участъка и трябва да завърши обекта до края на 2012 г.
Проектът за изграждане на разширението на софийското метро по трасето: „Пътен възел Надежда - Централна ж.п. гара - пл. "Св. Неделя" - НДК - бул. "Черни връх" е предвиден за финансиране от ОП „Транспорт" с индикативен бюджет от 185.19 млн. евро. Безвъзмездната финансова помощ от Европейския фонд за регионално развитие е на стойност 157,41 млн.евро.
На 6 ноември 2008 г. Управляващият орган на Оперативна програма „Транспорт" 2007 - 2013 г. одобри формуляра за кандидатстване за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на „Метрополитен" ЕАД за проекта за разширение на софийското метро. Апликационната форма е процедирана към ЕК за одобрение. Съгласно европейските изисквания големите инвестиционни проекти в транспортния сектор на стойност над 50 млн. евро, които кандидатстват за финансиране от европейските фондове, подлежат на оценка и одобрение от Европейската комисия.
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)