Искаме от Русия 3.8 млрд. евро заем за АЕЦ Белене
&format=webp)
България е започнала разговори с Русия за заем на стойност 3.8 млрд. евро за строителството на АЕЦ „Белене", заяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
Той каза, че една от целите на петъчното му посещение в Москва е била именно заявяване на желанието на България за разговори в тази посока и проучването на условията за отпускането на парите, предвидени в руския бюджет.
Това е станало със съгласието на германската компания RWЕ, която се ангажира с проекта.
До искането за руско финансиране за АЕЦ „Белене", което досега беше сочено от правителството като краен вариант, се е стигнало след като RWE е настояла да бъде уреден въпросът с финансовото структуриране на проекта преди започване на строежа на централата.
Очакваше се това да стане в началото на 2010 г., но вече се отлага заради финансовата криза.
Източник: БНР
Още по темата:
Димитров: Водим разговори по енергийни проекти с Русия
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)