ЕК даде срок на 5 страни да намалят бюджетния си дефицит
&format=webp)
Европейската комисия даде днес срок от шест месеца на Гърция, Испания, Франция, Великобритания и Ирландия да приемат мерки за намаляване на бюджетния дефицит под 3 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП).
Този срок отчита сегашното финансово и макроикономическото състояние на страните. За този период те трябва да представят подробни мерки за намаляване на дефицита си.
Специално за Гърция Европейската комисия отбелязва, че бюджетният дефицит на страната е бил 3.5 на сто от БВП през 2007 година и 3.7 на сто през 2008 година. Очаква се този дефицит да превиши 3 на сто тази година и да бъде повече от 4 на сто през 2010 година, ако няма промяна в икономическата политика, следвана от Гърция.
Предвид съществуващите макроикономически неравновесия в страната и продължаващата преоценка на рисковете на финансовите пазари, които засилват натиска върху големия (държавен) дълг, трябва да се направи бърза корекция на дефицита до 2010 година, според Европейската комисия.
Източник: БТА
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)