На фона на отчетените ниски борсови обороти за 2008 г., повлияли негативно и върху приходите на Българска фондова борса през изтеклата календарна година, днес на пазара (регулиран и извънрегулиран) се изтъргуваха 3.58 млн. акции на КТБ за 325 млн. лв.

В резултат беше регистриран пети по-размер дневен оборот в историята на БФБ - 329.4 млн. лв. Предходните рекордни стойности бяха отчетени при прехвърлянията на пакети от капитала на БТК, СИБАНК, застрахователя ДЗИ и от ДЗИ - Банк.

Нека да припомним, че 30% (1.8 млн. акции) от капитала на банката бяха прехвърлени на извънрегулирания пазар на цена от 102.974 лв., или срещу общо 185.35 млн. лв. По силата на предварителен договор Бромак ЕООД трябваше да продаде 1.8 млн. от притежаваните от него акции (30% от капитала) на КТБ, на Бългериън Акуизишън Къмпани ІІ С.а.р.Л., Люксембург. Последното е със собственик на капитала Държавния общ резервен фонд на Султаната на Оман.

По-рано днес се проведе и ОСА на банката, на което се обсъдиха промени в органите на управление на дружеството и в неговия устав.

Непосредствено след прехвърлянията на регулирания пазар стойността на акциите на КТБ започнаха да се обезценяват, като в крайна сметка те затвориха на 65.00 лв., което е с 9.72% под началната им стойност.

Иначе през деня се търгуваха акциите на общо 75 публични компании. Ръст в цената си регистрираха книжата на 29 от активните позиции.

За разлика от вчера, днес и четирите индекса затвориха на отрицателна територия. Понижението за SOFIX е от 0.66%, на 276.10 пункта, за BG40 от 2.75%, на 85.84 пункта, за BG REIT от 2.16%, на 37.65 пункта и за BG TR30 от 0.66%, на 206.61 пункта.

Сесията се оказа положителна за акциите на ЦКБ (+4.46%, на 0.87 лв.) и за ПИБ (+3.72%, на 1.45 лв.). В червено се оцветиха акциите на БАКБ, понижили се с минималните 0.02%, до 8.15 лв.

Разнопосочно приключи сесията за книжата на активно търгуваните ифраструктурни компании, като ръст в цената си отчетоха книжата на Холдинг Пътища (+2.54%, на 2.19 лв.) и Мостстрой (+2.67%, на 2.35 лв.). Понижение записаха акциите на Трейс Груп Холд (-1.49%, на 33.00 лв.). Днес излезе поредната новина от НАПИ. От агенцията уведомяват, че бюджетът на НАПИ позволява начало на търгуването на трите лота на АМ „Тракия" в близките няколко месеца. „Осигуреният финансов ресурс от 30 млн. лв. дава обезпеченост на трите лота до края на 2009 г. и достатъчен напредък за началните строителни дейности", информираха от агенцията за Profit.bg.

Ръст в цената записаха още акциите на Химимпорт (+7.68%, на 1.43 лв.) и ОЦК (3.66%, 8.78 лв.).

Да припомним, че днес започна и борсовата история на летищния оператор и авиопревозвач Интерскай. Изпълнителният директор на компанията Гигор Господинов посочи, че към момента няма решение за свободна търговия на акциите на Интерскай АД.

Цената на въвеждане за търговия е 3.10 лв., а присвоеният борсов код на компанията е N0K. Емисията е в размер на 8.37 млн. лв., разпределени в 8.37 млн. броя обикновени акции с номинална стойност 1 лев всяка една.

С емисията на Интерскай регистрираните емисии ценни книжа за търговия на БФБ от началото на 2009 г. стават 13 - три са на акционерни дружества, седем са облигационните емисии и три на договорни фондове.