Отпада денят за размисъл и предизборната кампания се намалява от четири на три седмици. Това решиха депутатите, които гласуват на второ четене промени в Закона за избиране на членове на Европейския парламент от България.

Депозитът за участие в изборите ще бъде 50 000 лв. за партии, 100 000 лв. за коалиции и 15 000 лв. за инициативни комитети. Досега тези суми бяха съответно 15 000 лв., 20 000 лв. и 10 000 лв..

Агитационните материали ще съдържат информация, че купуването на гласове е престъпление, решиха още депутатите. В срок от три дни след произвеждането на изборите, партиите, коалициите и инициативните комитети трябва да премахнат поставените от тях материали.

Ще бъдат създадени допълнителни избирателни секции за българите в страни от Европейския съюз, където избирателите са далеч от дипломатическо представителство. Това може да стане при наличие на не по-малко от 100 български избиратели.

Кандидатите за евродепутати, включени в кандидатските листи, ще могат да бъдат представлявани най-много от двама застъпници в една избирателна секция в изборния ден.

В изборното помещение ще може да присъстват само един от застъпниците на листата.

Източник: БНР