8 причини да инвестираме в злато
Златото е ценен актив от векове насам. За пръв път монети съдържащи злато са се появили през 800 в пр. Хр., а първите изцяло златни монети започват да се секат 300 години по-късно.
Защо обаче да инвестираме в злато днес, през 2009 г.? Investopedia.com ви дава осем причини:
1. Историческият фактор
Златото е активът с най-дълга история. За разлика от хартиените пари, то се използва като разменно средство от векове. На него се гледа и като начин за предаване на богатството от едно поколение на друго.
2. Слабостта на щатския долар
Когато стойността на щатския долар започне да пада спрямо другите валути, както през периода 1998 - 2008, хората се обръщат към златото, като спасителен вариант. В този период (1998 - 2008) цената на златото се покачи почти тройно, като през 2008 достигна психологическата граница от 1 000 долара за унция.
3. Инфлацията
Златото е известно като добро средство за хеджиране срещу инфлацията, защото по традиция стойността му се покачва успоредно с оскъпяването на живота. За петте години след Втората световна война, в които инфлацията в САЩ е била най-висока (1946, 1974, 1975, 1979 и 1980), средната реална доходност за индекса Dow Jones Industrial Average е била -12.33%, в сравнение със 130.4% за златото.
4. Дефлация
Дефлацията е период, в който цените се свиват, а бизнес активността се забавя. Такъв период не е имало от 1930 г., когато бе Великата депресия. Тогава, сравнителната покупателна способност на златото се покачи драстично, докато други цени се сриваха.
5. Геополитическа несигурност
Понякога наричат златото „кризисен актив". Цената му върви нагоре във времена на всякакви кризи - не само икономически, но и когато има геополитическо напрежение. Това бе потвърдено наскоро по време на събитията в Иран и Ирак през 2007 и 2008 г. Също така, неписано правило е, че когато доверието в правителството е ниско, цената на златото е висока.
6. Доставките се свиват
По-голямата част от златото на пазара след 1990 г. е от продажби от трезорите на централните банки. Тези продажби обаче силно намаляха след 2008 г., а добивът от мините непрекъснато спада от 2000 до сега. Разработването на една нова мина може да отнеме между пет и десет години.
7. Търсене
Нарастващото богатство на развиващите се държави увеличи търсенето на злато. В много от тези държави златото е тясно свързано с културата. Индия е нацията с най-голямо потребление на злато в света. Ценният метал там има много различни приложения, най-вече в бижутерийната индустрия. Месец октомври е сезонът на сватбите в Индия и тогава търсенето на златото скача в световен мащаб.
Но не са само индийците. Популярността на метала нараства и сред инвеститорите. Един факт - само в рамките на четири години от създаването си, най-големият ETF фонд инвестиращ в злато - StreetTracks Gold Trust, стана един от най-големите ETF фондове в САЩ и един от най-големите притежатели на злато за 2008 г.
8. Диверсификация
Ключът към добрата диверсификация е да намериш активи, които да не са в съществена корелация едни с други. По традиция между ценните книжа и златото има негативна корелация. Да погледне някои факти: 1970 бе страхотна за златото, но ужасна за фондовия пазар; 80-те и 90-те бяха много добри за ценните книжа, но лоши за златото; годините след 2000 са добри за златото и лоши за акциите.
Добрите инвеститори комбинират акции, облигации и злато, така че да намалят риска от волатилност.
Още по темата: