Цялата тази история с тримесечното отчитане е, за да се прикрие т.нар. "такса достъп до електормер" - всеки месец по 5 лв., които ползвали-неползвали трябва да се платят, твърди Павел Кърлев от Федерацията на потребителите. Ако не платите междинните сметки, ЧЕЗ няма право да ви спре тока, категоричен е той.

Миналия август Варна се превърна в символ на бунта срещу ЧЕЗ, самият кмет оглави недоволството срещу компанията. Няколко хиляди души се подписаха в подписката, организирана от синдикатите и браншовите организации срещу новия начин на отчитане и куп други проблеми. Към днешна дата мнението на хората не се е променило ни на йота.

За ръководството на ЧЕЗ миналото лято се оказа повече от горещо, защото хората не на шега скочиха срещу тримесечното отчитане, неразбираемите сметки и изключването на тока без предупреждение.

Проведоха се няколко срещи с представители на фирмата монополист, заваляха обещания, но най-болният проблем на хората с новия начин на отчитане и авансовите плащания на база данните от миналата година остана. Остана и народното недоволство.

Фрапиращ е случаят, за който сигнализират от Враца, че когато се начисляват солидни сметки за жилища, чиито собственици сега са извън България. Постоянните аварии по мрежата в региона също тревожат гражданите.

Потребителите държат на едномесечните сметки и заради факта, че особено сега, в момент на криза, с тях могат сами да ограничават потреблението на ток, ако им се стори завишено. Това обаче, което абонатите не могат да разберат, е как дружество от такъв ранг месеци наред отказва да се съобрази със закона и с разпоредбите на държавния енергиен регулатор.

Източник: bТВ