Предвиждат 17.1% безработица в Испания
&format=webp)
Испанската национална банка съобщи, че БВП на страната ще намалее с 3% през 2009 г., а безработицата, която в момента е най-висока сред страните от ЕС, ще продължи да расте и ще достигне 17.1% от активното население, предаде АФП.
Годишните прогнози, публикувани днес, са значително по-песимистични от обявените на 16 януари от правителството, което предвижда свиване на БВП с 1.6% и безработица от 15.9% през 2009 г. За 2010 г. банката прогнозира БВП да намалее средно с 1%, а безработицата да продължи да расте до 19.4%.
Публичният дефицит на Испания ще достигне 8.3% от БВП през 2009 г. и 8.7% през 2010 г., което е много повече от лимита от 3%, определен в Пакта за стабилност. "Прогнозите отразяват контекста на голяма несигурност, защото са направени в момент на тежка световна икономическа и финансова криза, чиито негативни последици трудно могат да се предвидят", коментира Испанската национална банка.
Източник: БГНЕС
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)