Безработицата в най-голямата световна икономика се е повишила до ниво от 8.5% през изминалия месец, което е и най-голямата й стойност от края на 1983 година до сега, посочиха изнесени данни на търговското министерство на страната.

В същото време броят на загубените работни места е бил 663 000 или малко над средните очаквания на анализаторите за 654 000 такива, посочиха още данните.

От началото на кризата, през декември 2007 година до сега, водещата световна икономика е загубила сумарно 5.1 млн. работни места, като близо две трети от тях в последните пет месеца.

Това свидетелства за значителното влошаване на икономическата обстановка и усилията на щатските компании да намалят разходите си в условия на криза.

Специалистите изразяват опасения, че ситуацията може да продължи да е неблагоприятна и през следващите месеци.

Средната продължителност на заетите на седмицата през март се е понижила до рекорден минимум при 33.2 часа, посочиха още изнесените данни.