Неопитните млади водачи да не шофират нощно време, а талоните им да имат по-малко контролни точки, решиха депутатите с одобрените на първо четене промени в Закона за движение по пътищата.

За да спрат катастрофите по пътищата, предизвикани от млади хора, с тях се въвежда ограничението те да не управляват автомобили с обем на двигателя над 1600 кубически сантиметра и да не качват пътници под 18-годишна възраст без присъствието на опитен водач в колата.

Ако превозното средство се управлява от неправоспособен водач, то ще бъде спирано от движение за срок до три месеца, а собственикът ще заплаща глоба до 600 лв.

Увеличава се глобата, която да се налага с един фиш, от 50 на 100 лева.

По нов начин се определят и глобите за превишена скорост - ако превишението е до 50 км/ч се определя твърда сума. За всяко превишение с 5 км/ч след тази граница се налага санкция по 50 лв.

Източник: БГНЕС