Дали хората се раждат с вродени качества да станат милиардери или ги придобиват през житейския си път и чрез образованието? Този въпрос отдавна вълнува сп. Forbes, което проучи биографиите на всички от списъка на 657-те милиардери в света, които са натрупали сами богатството си.

От списанието са проследили в какви семейства са родени, къде са ходили на училище, какви са били като деца и т.н. Много от тях, например, са възпитаници на едни и същи ВУЗ-ове: 32-ма от списъка са завършили бизнес администрация в Харвард. Други 33 са се дипломирали в Stanford, Columbia или U. Penn's Wharton School of Business.

Ето какви други общи черти между милиардерите откриха от изданието:

Родителите им работят в области свързани с математиката

Талантът за математика често е наследствен, а умението да се справяш с цифри е важно, за да правиш бизнес. Сред най-честите професии на родителите на милиардерите са: инженер, счетоводител, собственик на малък бизнес.

Родени през септември

От 380-те милиардери, които са били в списъка на Forbes в последните три години, 42 са родени през септември. Няма друг месец с толкова много богати рожденици.

Не са завършили колеж

Повече от 20% от 292-та милиардери в САЩ, които сами са натрупали парите си, или никога не са учили в колеж, или са започнали, но не са завършили образованието си. Много от тях са се развили в областите на високите технологии: Бил Гейтс (Microsoft), Стив Джобс (Apple), Майкъл Дел (Dell), Лари Елисън (Oracle), Тиодор Уейт (Gateway) и др.

Череп и кости

Много от днешните милиардери, които са учили в Йейл, по време на следването си са били членове на тайното общество Skull and Bones. За това общество може да научите от холивудския филм The Skull and Bones. В него са членували инвеститорът Едуард Лампард, съоснователят на Blackстоне Стивън Шварцман, основателят на FedEx Фредерик Смит и др.

Работили са в Goldman Sachs

От 68-те милиардери от областта на финансите, най-малко осем са започнали кариерата си в Goldman Sachs. От най-престижното й звено - „оценяване на риск" са тръгнали Едуард Лампард и Даниел Оч, както и бившите милиардери Том Сойер и Ричард Пери.

Провал

Днес те може да са на върха, но в началото на кариерите си, много от тях са преживявали провал. През 1987 г. хедж фонд мениджърът Джейми Динан е загубил всичките си спестявания, заради краха на фондовата борса. От тогава насам, той се старае да не използва левъридж. Не се е обезкуражил, а просто е използвал урока, който загубата му е дала.

Работили са в Bass Family Investment Office

Петролната компания е нещо като Мека за младите инвеститори през 80-те. Там са се срещнали Дейвид Бондерман (TPR Capital) и финансистът Джим Култър. В компанията са работили още днешният инвеститор в имоти Том Барак (Colony Capital LLC), инвеститорът Ричард Рейнуотър, хедж фонд мениджърът Марк Ласри, Никълъс Бергруен и др.