Британската икономика се сви с 1.5% през първото тримесечие на годината, съобщават от Националния институт за икономически и социални изследвания на страната (NIESR). Рецесията на Острова придобива размери подобни на тези през 1979 г., когато Маргарет Тачър пое властта, коментира агенция Bloomberg.

Спадът за първото тримесечие на годината идва след свиване от 1.6% в последните три месеца на 2008 г. През март потребителското доверие бе на най-ниско ниво от четири години до сега.

В същото време безработицата се увеличава с най-бързи темпове от три десетилетия насам. Най-вероятно Bank of England ще запази основния лихвен на процент на рекордно ниските 0.5%, смятат анализаторите на Bloomberg.

Ситуацията е момента много напомня тази през 1979 г. Ако тогавашният сценарий се повтори ще станем свидетели на спад на икономиката в продължение на още до една година, след което ще ни трябват две години, за да върнем нивото на производството на това в началото на 2008 г.," коментират от NIESR.

Вчера Royal Bank of Scotland обяви, че ще съкрати 4 500 служители само във Великобритания, за да ограничи разходи. Две трети от британците мислят, че на пазара на труда има по-малко възможности в момента.