Столичният общински съвет ще има извънредно заседание днес от 10.00 ч. На заседанието ще бъде представена информация за състоянието на дейностите по управление на отпадъците в София от заместник-кмета на Столичната община Мария Бояджийска. На извънредното заседание е предвидено обсъждане на новосъздадената ситуация, свързана с дейностите по управление на отпадъците в София.

Според разпространената от пресцентъра на общината Столичният общински съвет ще избере по време на заседанието си представителят на общината в Националния кризисен щаб.

Щабът взе решение вчера неговият председател и областен управител Тодор Модев да вземе участие в извънредната сесия на Столичния общински съвет. Той ще настоява за координация и съвместни дейности със Столична община за решаване на проблемите с битовите отпадъци и нерегламентираните сметища в града.

На Цветница, пространствата около храмовете и големите булеварди лъснаха след среднощното измиване, което разпореди Националният кризисен щаб. Пет фирми изкараха на улицата хората си и машините. Сред тях и бившият концесионер по чистотата в София - "Новера", съобщи bТВ.

400 машини и над 1000 души са мобилизирани да чистят. Само за изминалата нощ са събрани над 500 тона отпадъци, обобщиха от Щаба.

Метачи на "Новера" през целия ден бяха по улиците. По нареждане на Националния кризисен щаб днес се почистваха както големи пътни артерии, така и кварталните уличи. Все още не се знае колко ще струва кризисното почистване на столицата

Това стана ясно по време на среднощната инспекция на премира Сергей Станишев за действията на щаба. По думите на премиера, до няколко дни Министерство на финансите трябва да представи механизъм за обезщетение на фирмите, които се включват в почистването. От снощи камиони и цистерни обозначени с табели "Кризисен щаб", чистят и мият София.

В пресата между журналисти и непрекъснато увеличаващи се поддръжници на десните партии в Общинския съвет започна така наречената "инспекция" на премиера Станишев за това, как върви почистването.

Малко преди това кметът Бойко Борисов обвини Станишев, че е върнал отново мафията в почистването. Общински съветници от ГЕРБ, ДСБ и СДС връчиха на премиера гласуваната снощи декларация, в която се обявяват против действията на Кризисния щаб. Към тълпата се присъедини и кмета на инспектирания район.

По време на среднощната инспекция, областният управител и ръководител на Кризисния щаб Тодор Модев заведе премиера пред останки от диван, стъкла и дъски, струпани до кофи за боклук. След като видя, че се работи, премиерът си тръгна.

В Студентски град пък освен че събираха боклуци студентите днес засадиха над 80 дръвчета, за да ги пазят от столичния смог.