Осемдесет процента от колите, които се движат в градовете на източна Македония, са с българска регистрация, твърди днес скопският ежедневник „Шпиц”. В повечето случаи техните собственици са македонци, които имат и българско гражданство, твърди изданието.

Дори македонската полиция не е вече толкова строга към автомобилите с български таблици, както преди години, защото не е сигурна, дали собственикът не е македонец, който може да вдигне на униформения съответния скандал.

Факт е, че колите с българска регистрация в Македония се увеличиха многократно, факт е, че собственици на повечето от тях са македонци и че тази тенденция, наречена от вестник „Шпиц” днес „македонска мода”, е популярна повече в източната част на държавата.

Не може да се търси пряка връзка с купуването на кола от България с наша регистрация, с промяната на идентичността на купувачите - македонци, както някои намекват в Скопие, коментира БНТ.

Просто това е начин да се избегнат строгите правила на македонския закон, който стимулира купуването на нови автомобили, а таксите за внос на коли, по-стари от три години, са страшно високи.

А пазарът на коли втора ръка в България е богат, близо е, а и годишните такси в сравнение с Македония са по-ниски. И бизнесът тръгва...

Източник: БНТ