Отношението към премиите не е еднакво в отделните страни

Общественото мнение е разделено относно премиалните. Този извод може да бъде направен от социологическо проучване, проведено от "Файненшъл Таймс" и "Харис".
Отношението към премиите не е еднакво в различните страни. От 65 до 79% от запитаните в Германия, Франция, Италия и Испания одобряват идеята за съкращаване на премиите и бонусите. Но само една трета от хората в САЩ и Великобритания са съгласни с това мнение.
Резултатите от проучването подчертават различните представи относно премиите на висшите ръководители на компании.
Повечето европейци са недоволни от поведението на топ-мениджърите, докато англосаксонците разделят проблема на две: неетично поведение на отделните ръководители и политиката на премии, като цяло, която не следва да се ликвидира напълно.
Общественият гняв нарастваше постепенно, след няколко случая, когато бяха публично оповестени завишени премии в компании, като AIG, RBS и Deutsche Post.
Така например, ръководителят на германския гигант Deutsche Post Клаус Цумвинкел, който получи многомилионна пенсия, даже не си направи труда да плати данък върху сумата.
Ръководителят на Royal Bank of Scotland Фред Гудуин стана обект на общонационална омраза, защото не се отказа от огромните бонуси, въпреки че под неговото ръководство банката се разори.
И това далеч не са единствените случаи.
Според изследването на ФТ/Харис, немците са най-върлите противници на завишените премии за топ-мениджърите, което не е учудващо след гръмките процеси заведени срещу гигантите Siemens, Volkswagen и Daimler.
Приблизително 75% от германците отбелязват, че тяхното отношение спрямо мениджърите се е влошило, срещу 71% във Франция, 68% в САЩ, 67% във Великобритания, 62% в Испания и 57% в Италия. Анкетата е направена от изследователската група "Харис" сред 6449 души във Великобритания, Франция, Германия, Италия, Испания и САЩ.
Източник: БГНЕС