FT: САЩ настояват съюзниците им да заявят позиция в случай на война в Тайван
Администрацията на Тръмп предизвиква напрежение с искане за ангажименти от Австралия и Япония
&format=webp)
Пентагонът оказва натиск върху Япония и Австралия да заявят ясно каква роля биха изиграли, ако САЩ и Китай влязат във война заради Тайван - ход, който е предизвикал разочарование сред най-важните съюзници на Америка в Индо-Тихоокеанския регион, според източници на Financial Times, запознати с преговорите.
Елбридж Колби, заместник-министър на отбраната, е повдигал въпроса в поредица от срещи с японски и австралийски военни представители през последните месеци, съобщават петима източници на FT, запознати със ситуацията.
Tова се тълкува като опит да убеди съюзниците в региона да засилят средствата за възпиране и да се подготвят за евентуален военен конфликт за Тайван.
Американски представител от Пентагона отказва да коментира пред FT искането, свързано с Тайван, но подчертава, че основната цел на разговорите на Колби със съюзниците е да се „засили и ускори изграждането на устойчиво възпиране по справедлив и балансиран начин“.
Преговорите включват и усилия за убеждаване на съюзниците да увеличат разходите си за отбрана, на фона на засилващите се опасения относно китайската заплаха спрямо Тайван. Но исканията за конкретни ангажименти в случай на война са нов и изненадващ елемент от американската политика.
„Вече се провеждат оперативни планове и учения с директна връзка към евентуален конфликт за Тайван с участието на Япония и Австралия“, коментира един от източниците на FT. „Но това конкретно искане изненадва Токио и Канбера, защото самите Съединени щати не дават безусловна гаранция за защита на Тайван.“
Политиката на САЩ отдавна е основана на т.нар. „стратегическа неяснота“, при която Вашингтон не заявява категорично дали ще се намеси в случай на китайско нападение над Тайван. Бившият президент Джо Байдън на няколко пъти каза, че САЩ ще защитят острова, но Доналд Тръмп, както и други негови предшественици, отказва да даде подобна гаранция.
Зак Купър, експерт по Азия към Американския институт за предприемачество, коментира пред FT:
„Много е трудно да накараш съюзниците да дадат конкретни ангажименти, когато дори не знаят какъв ще бъде контекстът на конфликта или как самите САЩ ще реагират.
Президент Тръмп не е дал обещание да защити Тайван, така че е нереалистично САЩ да изискват категорични ангажименти от други.“
Натискът е насочен главно към военни представители от Япония и Австралия, но не и към най-високите политически нива. Втори източник казва пред FT, че има „колективно повдигане на вежди“ сред представители на Япония, Австралия и други съюзници на САЩ.
Министерството на отбраната на Япония коментира, че е „трудно да се отговори на хипотетичен въпрос за извънредна ситуация в Тайван“, като добавя, че всяка реакция би била „в съответствие с конституцията, международното право и вътрешното законодателство“.
Австралийското посолство в САЩ отказва коментар на публикацията на FT.
Действията на Колби идват в контекста на други негови инициативи, които порaждат безпокойство. Миналия месец Financial Times съобщи, че той преразглежда споразумението AUKUS, което позволява на Австралия да придобие атомни подводници.
Колби също така е призовал европейските армии да пренасочат вниманието си от Индо-Тихоокеанския регион към Евроатлантическия, а FT наскоро съобщи, че Япония е отменила високо ниво на двустранна среща с Вашингтон, след като Колби неочаквано е увеличил американското искане за повече военни разходи.
През последните дни Пентагонът бе принуден да защити Колби след публикации, че именно той е отговорен за решението да се блокира военна помощ за Украйна (решение, което впоследствие бе отменено от президента).
Междувременно Токио и Канбера са под допълнителен натиск от страна на Тръмп да увеличат разходите си за отбрана. Според съюзници на Колби, това е наложително на фона на засилващата се заплаха от Китай.
„Обръщаме се към съюзниците в Индо-Тихоокеанския регион по същия начин, по който президентът постъпи в Европа - като казваме: това е заплахата“, коментира пред FT официален представител на САЩ. „Разговорите са трудни, включително и по темата за разходите, но вярваме, че ще ни отведат до по-добро място.“
Според официалния представител, САЩ са уверени, че Япония и Австралия ще увеличат разходите си за отбрана по-бързо, отколкото европейските съюзници.
„Не смятаме, че това трябва - или може - да отнеме 20 години. Не само защото е в наш интерес, а защото е в жизненоважен интерес на самите ни съюзници в Индо-Тихоокеанския регион.“
Ситуацията е особено деликатна за Япония, тъй като призивите за по-високи разходи - включително публична критика от страна на премиера Шигеру Ишиба към Колби - идват преди изборите за Горната камара на 20 юли. Източникът на FT признава, че САЩ разбират политическата чувствителност на въпроса:
„Това е нещо, през което всички трябва да преминем. Трудно е, но нещата просто трябва да станат по-справедливи и балансирани, за да проработят - а те трябва да проработят. Затова има лидерство.“
Той добавя, че Пентагонът е получил „положителни сигнали“ относно повишаване на военните разходи от Япония и Австралия, но подчертава, че „е критично важно да се видят реални резултати“.
Някои съюзници обвиняват Колби, че игнорира техните притеснения в стремежа си към по-силно възпиране. Източникът на FT отрича това:
„Влагаме огромни усилия и ресурси в съвместна работа със съюзниците, за да намерим решения, които да бъдат в полза и на двете страни.“